سلام

حساب حقوق و دستمزد را رسیدگی‌کرده‌اید؟ ذقت کرده‌اید که نرم افزار اکسل قادر به مرتب کردن اطلاعات بر اساس ماه‌های سال شمسی (از فروردین تا اسفند) نیست و یا روزهای هفته را از شنبه تا جمعه مرتب نمیکند؟
برای رفع این مشکل و مرتب کردن اطلاعات چه راه حلی را انتخاب کرده‌اید؟ احتمالا به ماه‌ها و یا روزهای هفته کد و سریال مثلا 1 برای فروردین و 2 برای اردیبهشت و .... سپس به عوض ستون یا سطری که ماه‌ها در آن درج شده ستون و یا سطر سریال را مرتب کردهاید. خوب این یک راه خوب و منطقی است اما راه دیگری نیز وجود دارد که در صورت استفاده از آن به مراتب مناسبتر است.

در ادامه این پست یک روش برای مرتب کردن چنین اطلاعاتی ارائه می‌گردد که با استفاده از آن مرتب کردن اطلاعات بر اساس ماه‌های شمسی و یا روزهای سال ممکن می‌گردد. به تصویر زیر نگاه کنید، در این تصویر اطلاعات خاصی مربوط به فروش ماهانه یک شرکت درون اکسل به صورتی نامرتب نوشته شده است و که قصد داریم آن را بر حسب ماه مرتب کنیم.برای این کار ابتدا از خانه B3 تا J14 یا سطهای 3 الی 14 را انتخاب کنید از روبان Home روی کلید Sort & Filter کلیک کنید و گذینه Custom Sort را انتخاب کنید تا پنجره Soft بازشود.در پنجره بازشده در قسمت Column ستون B را انتخاب کنید و در قسمت Order عبارت Custom List را انتخاب کنید.تا پنجره Custom Lists بازشود.در قسمت List entries نام ماه‌های سال را به ترتیب از فروردین تا اسفند وارد کنید. و روی گلید Add کلیک کنید.با کلیک کردن روی کلید Add اطلاعات لیستی که تهیه کرده‌اید به قسمت Custom Lists انتقال خواهد یافت و شما آنها.را در آن قسمت نیز خواهید دید خوب لیست دلخواه شما آماده است لطفا روی OK کلیک کنید تا پنجره بسته شود.پس از بسته شدن پنجره فوق به پنجره Sort بازخواهید گشت که در قسمت Order قاعدتا نام ماه‌های سال نمایش داده خواهد شد دقت نمایید در قسمت Column ستون B انتخاب شده باشد آنگاه روی OK کلیک کنیدخوب جدول من به نحو مناسبی مرتب شده و آمادست و امیدوارم مورد پسند شما نیز واقع شده باشد.لازم به ذکر است برای دست یافتن به Custom Lists می‌توانید از مسیر زیر نیز استفاده کنید:

تا یادم نرفته اگر ماه‌های سال مالی شرکتی که حسابرس آن هستید از دی ماه شروع می‌شود کافی است لیست ماه‌ها را به صورت زیر تعریف کنید:
دی, بهمن, اسفند, فروردین, اردیبهشت, , , , مهر,آبان ,آذر

File Button \ Options \ Advanced \ General \ Edit Custom lists

که در این صورت قادر خواهید بود از قابلیت Import List From Cells نیز استفاده کنید:

آخرین ویرایش 03 دی 1393

samir karamkhani