XBRL چیست؟

1
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 03 آبان 1393

XBRL یا زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر، یک رویکرد استاندارد جهانی است که تبادل اطلاعات و بخصوص گزارشگری مالی را در سراسر جهان متحول ساخته است. این استاندارد شکاف موجود میان سیستمهای سازمانی را از بین برده و باعث افزایش اثربخشی و کارایی سازمان شده است. این زبان که عضوی از خانواده ی زبان های "XML" است به منظور معنا شناسی متون مرتبط با گزارشگری به هنگام تبادل اطلاعات بین سیستمهای مختلف طراحی شده است. این استاندارد که توسط سازمان بین المللی XBRL(كنسرسيومي بین المللی متشکل از بیش از 600 شرکت، سازمان و آژانس دولتی كه مسئوليت ترويج و نهادینه سازی XBRL را به عهده دارد) توسعه داده شده تأثیر مهمی بر روش انجام کسب و کارها و نحوه گزارش دهی بر جای گذاشته است.

این زبان به جای قراردادن اطلاعات مالی در قالب یک متن -صفحه استاندارد اینترنت یا متن چاپی- برای هر یک از اقلام داده ها به طور اختصاصی برچسبی مشخص ارائه می دهد که توسط کامپیوتر قابل بازخوانی است. به عنوان مثال سود خالص یک شرکت برچسب مختص به خود را دارد. کامپیوترها با داده های XBRL هوشمندانه برخورد می کنند. آنها قادر به شناسایی متن اطلاعات XBRL ، تجزیه و تحلیل، ذخیره و تبادل آنها با سایر کامپیوترها بوده و می توانند اطلاعات را به اشکال گوناگون و به صورت اتوماتیک به استفاده کنندگان ارائه دهند. با استفاده از برچسب های XBRL پردازش اطلاعات توسط نرم افزارهای کامپیوتری به صورت خودکار انجام پذیرفته و از فرایند پرهزینه و دشوار ثبت مجدد در سیستم اجتناب می شود.

برگرفته از سایت سازمان بورس اوراق بهادار

امیر فرزانه فر

3 نظرات
0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 04 آبان 1393

مفاهیم پایه ای XBRL

درک کارکرد XBRL نیازمند آشنایی با دو مفهوم کلیدی می باشد. این مفاهیم عبارتند از: واژه نامه(Taxonomy) و سند مصداق(Instance Documents).

enter image description here

• واژه نامه: واژه نامه ها دربر دارنده مفاهیم و توضیحات آنها هستند. این واژه نامه ها که با نام تاکسونومی نیز شناخته می شوند، طبقه بندی سلسله مراتبی از موجودیتهای یک گزارش مالی- حسابداری می باشند. در واژه نامه، به هر یک از مفاهیم موجود در یک گزارش مالی برچسبی اختصاص داده می شود که به درک کامپیوتر از این مفاهیم کمک می کند. معمولا کاربران با این برچسب ها سروکاری ندارند بلکه این برچسب ها ساختاری به اطلاعات می دهد که انتقال بین سیستمی گزارشات مالی را امکان پذیر می سازد. واژه نامه های XBRL علاوه بر اینکه دربر دارنده تعاریفی از مفاهیم هستند، ارتباط بین مفاهیم را نیز مشخص می سازند. ذکر این نکته ضروری است که یک واژه نامه شامل هیچگونه داده ای نمی باشد.

• سند مصداق: واژه نامه های XBRL فاقد مقادیر عددی بوده و تنها در بر دارنده مفاهیم و ارتباطات آنها می باشند. اطلاعات کسب و کار یا مقادیر عددی در سند مصداق قرار دارند. بدین ترتیب، هر مقدار عددی دارای برچسبی معین است که این برچسب به یک مفهوم و تعریف مشخص در واژه نامه مربوط می شود. اسناد مصداق علاوه بر مقادیر عددی، اطلاعات دیگری نیز در اختیار خواننده قرار می دهند که به "زمینه(Context)" مرتبط می گردد.

برگرفته از سایت سازمان بورس اوراق بهادار

آخرین ویرایش 06 آبان 1393

امیر فرزانه فر

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 05 آبان 1393

Lack of accuracy

In April 2009 a study of the North Carolina State University Department of Accounting College of Management evaluated the accuracy of XBRL filings for 22 companies participating in the SEC's voluntary filing program in 2006.[14] Results of a comparison of XBRL filings to Forms 10-K revealed multiple errors in signage, amounts, labeling, and classification. The study considers that these errors are serious since XBRL data is computer-readable and users will not visually recognize the errors, especially when using XBRL analysis software.

اینم نرم افزار

مجید چراغی

0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 06 آبان 1393

مزایای بکارگیری XBRL

1- گزارشگری با استفاده از واژه های استاندارد این زبان به استفاده کنندگان امکان می دهد تا گزارشها را بهتر درک نموده و گزارشها نیز از شفافیت بیشتر، ابهام کمتر و قابلیت مقایسه بیشتری برخوردار باشند.

2- XBRL امکان دسترسی به اطلاعات مالی سالهای گذشته شرکتها را به صورت یکجا برای استفاده کنندگان فراهم می آورد. به گونه ای که کاربران می توانند گزارشات یک شرکت را با گزارشات قبلی آن شرکت و همچنین با گزارشات سایر شرکتهای صنعت به صورت همزمان مقایسه نمایند.

3- برچسب زدن اطلاعات با استفاده از واژه های استاندارد، کارایی و اثربخشی فرایند انتقال الکترونیکی آنها را برای تهیه کنندگان و استفاده کنندگان تسهیل می کند. برچسب زدن موجب می شود که اطلاعات برای مقاصد متنوع مورد استفاده قرار گیرد.

4- XBRL مستقل از بستر تکنولوژیک بوده و این خصوصیت قابلیت تبادل داده ها را افزایش خواهد داد.

5- با بکارگیریXBRL ، اطلاعات تنها یک بار کد گذاری شده و امکان استخراج الکترونیکی آنها در قالب های مختلف(مانند صفحات وب، صفحات گسترده و نرم افزارهای پایگاه داده) برای کاربران و استفاده کنندگان مختلف فراهم می شود.

6- امکان استفاده همزمان چندین کاربر و یا کاربرد نرم افزاری از یک خروجی XBRL وجود دارد.

XBRL -7 باعث کارآمدی زنجیره تأمین گزارشگری مالی شده و کارایی ارتباط با سرمایه گذاران، گردآورندگان داده و تحلیلگران اطلاعات مالی را بهبود می بخشد.

امیر فرزانه فر


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.