اشنایی با نرم افزار حسابرسی ACL

0
100557 این مطلب رو نوشت. 15 بهمن 1395

به علت تنوع، پیچیدگی و گستردگی فعالیت های اقتصادی در جهان امروز و ظهور فناوری نوین اطلاعات و پیشرفتهای آن با چنان شتابی رخ داده است که حسابرسان نیز همانند بسیاری از شاخه‌های دیگر هنوز توانایی تطبیق خود با مهارتها و بایستهای خاص آن را نیافته‌اند.توماس پی هوک در کتاب خود با عنوان "Why and how audits must change" به تاکید می‌کند یکی از چهار مهارت مورد نیاز در حسابرسی توانایی کار در محیطهای رایانه‌ای و فن آوریهای مرتبط است، این روزها در محافل بین المللی حسابداری و حسابرسی، حسابرسی در محیطهای رایانه‌ای و حسابرسی با استفاده از ابزارها و فنون حسابرسی به کمک رایانه "CAATs" بحث جدیدی نیست ، اما متاسفانه در ایران علیرغم تلاشهای بسیاری از صاحبنظران در حرفه از جمله آقای ناصر آریا، آقای فرقاندوست، آقای پوریانسب و ... مفاهیم حسابرسی درمحیطهای رایانه‌ای در حرفه حسابرسی جایگاه خودرا نیافته است، برای این کاستی و دیگر کاستیها دلایل بیشماری می‌توان یافت که برشمردن آنها متناسب این پست نیست، مشاهدات من و شما حاکی از این است که هر موسسه حسابرسی به فراخور نیازهای خود حداقل قواعدی را در این رابطه در نظر گرفته است لیکن امید می‌رود حسابرسی در محیطهای رایانه‌ای و حسابرسی با استفاده از نرم افزارهای تخصصی در تمام ابعاد آن هر چه زودتر در ایران شکل گرفته و به این ترتیب گامی بزرگ در ارتقای حرفه و رساندن آن به سطح دانشهای روز دنیا، به جلو برداشته شود.

استفاده از ابزارها و فنون حسابرسی به کمک رایانه "CAATs" نیازمند این است که دانستهای خود را در زمینه حسابداری و حسابرسی در محیطهای رایانه‌ای بروزآوری کنیم به گفته خانم میرهادی (عضو هیت مدیره شرکت اسپیرو "نماینده رسمی نرم افزار ACL در ایران"(، ACL برجسته‌ترین نرم افزار حسابرسی جهان و محصول کشور کانادا است که طی 26 سال سابقه درخشان خود، در بیش از 14،700 نهاد در 150 کشور مورد استفاده قرار گرفته است. متاسفانه در شرایط فعلی، برای پذیرش همگانی استفاده از نرم افزار ACLو دیگر نرم‌افزارهای یادشده در موسسات حسابرسی بستر مناسب فراهم نیست و بیشتر حسابرسان با نرم افزارهای متداول نظیر MS.Excel و MS.Word آشنا هستند و همواره برایشان سوال است که نرم افزارهای حسابرسی چه مزیتی نسبت به نرم افزارهای یادشده دارند؟ نرم افزارهای حسابرسی چه کمکی به گردآوری شواهد کافی و قابل اطمینان می‌کنند؟ این نرم افزارها چه کارهایی انجام می‌دهند که MS.Excel قادر به انجام آن نیست؟حسابرسی به کمک رایانه و حسابرسی سیستمهای رایانه‌ای به چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ از چه ابزارهای رایانه‌ای دیگری می‌توان استفاده کرد؟

به صورت خلاصه باید گفت استفاده از ابزارها و فنون حسابرسی به کمک رایانه و حسابرسی سیستمهای اطلاعاتی که در بسترهای رایانه‌ای به معنی دستیابی به فن آوری نسبتاً جدیدی است که نیازمند اجرا و عوامل بسیاری است که در تعامل و به موازات هم شکل گرفته است و به رشد خود ادامه می‌دهد البته باد خاطر نشان کرد رویکرد واحدی در زمینه تدوین ابزارها و فنون حسابرسی به کمک رایانه وجود ندارد که برای تمام شرکتها یکسان باشد، یکی از راه‌های فراهم کردن بستر مناسب آشنا نمودن حسابرسان با توانمندیهای این نرم افزارها به عنوان ابزاری برای دست یافتن به اهداف حسابرسی است در این راستا من و جمعی از همکاران موسسه بر آن شدیم با ارائه بسته‌های آموزشی به صورت خود آموز راه‌کارهای استفاده از نرم‌افزار MS.Excel و ACL در حل مسائل روزمره حسابرسی و کار با دادها را تشریح کنیم تا ضمن شناخت بهتر این نرم افزارها، شباهتها، تفاوتهای میان آنها را آشکار سازیم. امیدواریم با همراهی شما خواننده گرامی در دست یابی به این هدف موفق شویم.

به عنوان اولین قدم در این پست نسخه آزمایشی نرم‌افزار ACL Educational Edition  را را برای استفاده شما عزیران در اینجا قرار می‌دهیم و متعاقبا فرایند نصب آن را تشریح خواهیم کرد. البته نگران نباشید فرایند پیچیده‌ای نیست برای همین من مشکلی با اشتیاق شما ندارم و می‌توانید با استفاده از رمز hma.ir فایل فشرده را بازکرده اقدام به نصب نرم افزار ACL نمایید.

 

 

منابع:

1.     مقاله نرم افزار ACL و پاسخ به نیازهای حرفه حسابرسی نوشته خانم زینب سادات میرهادی (عضو هیت مدیره شرکت اسپیرو "نماینده رسمی نرم افزار ACL در ایران"( چاپ شده در فصلنامه حسابدار رسمی

2.     Why and how audits must change نوشته Thomas P.Houck (این کتاب قبلا توسط بهروز خدارحمی و عبداله آزاد با عنوان ضرورت دگرگون سازی در حسابرسی ترجمه شده است)

3.     Computer-Audit Fraud Prevention & Detection نوشته David Coderre (این کتاب قبلا توسط امیر و آیدا پوریانسب با عنوان پیشگیری و کشف تقلب به کمک رایانه ترجمه شده است)

 

آخرین ویرایش 20 بهمن 1395

samir karamkhani

2 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 19 بهمن 1395

سلام
برای آشنایی با چگونگی نصب نرم افزار حسابرسی ACL Educational Edition این پست را مطالعه نمایید:
ابتندا نرم افزار ACL Educational Edition را از اینجا بردارید.
1. بعد از برداشتن فایل و خارج کردن آن از حالت فشرده روی setup دوبار کلیک کنید.
809420.png
2. اگر در صفحه Install هستید دست نگهدارید پیش از هر اقدامی به صفحه Requirements بروید و بررسی کنید آیا سیستم شما حداقل سخت افزار و نرم افزارهای مورد نیاز برای نصب نرم افزار را داشته باشد خوشبختانه سیستم به اندازه کافی مصلح هست و میتوانم به مرحله بعد برم.
3. به صفحه Install رفته روی ACL Educational Edition کلیک کنید و اجازه بدهید فرایند نصب خار خود را انجام دهد.
9ed48c.png
4. خوب در صفحه بازشده روی لینک ACL Educational Edition - Setup کلیک کنید.
f84c41.png
5. این نرم افزار مثل سایر نرم افزارها برای نصب کردم با کاربر شرط و شروطی را توافق می‌کند باید بپذیرید پس گذینه ... I accept را انتخاب و سپس روی Next کلیک کنید.
2fea4a.png
6. در صفحه بعد با درج یک نام انتخابی برای کاربر و سازمان و انتخاب یکی از حالتهای ... Instal this app روی Next کلیک کنید. البته میتوانید از همان ابتدا روی Next کلیک کنید.
f10ee4.png
7. در صفحه بعد با انتخاب حالت Complete فرایند نصب نرم افزار را دنبال کنید.
642e45.png
8. در ثفحه بعد نیازی به تغییر نیت البته در صورت تمایل میتوانید مسیر نصب رم افزار را تغییر دهید که در این لحظه توصیه نمی‌کنم. برای همین پیشنهاد میکنم روی Next کلیک کنید.
5963ee.png
9. در صفحه بعد فقط کافی است روی Install کلیک کنید و اجازه بدهید فرایند نصب انجام شود.
a5730e.png
10. اگر همه چیز بدون مشکل پیش برود و نصب نرم افزار محقق شده باشد شما با صفحه Setup wizard completet روبرو خواهید شد در غیر این صورت صفحه‌ای که باز خواهد شد شامل ایرادات و اشکالات بوجود آمده حین نصب خواهد بود ار به این صفحه برخورد کردید مشکل خود را مطرح کنید تا برای رفع آن راهنماییتان کنیم.
3c776b.png

امیدوارم فرایند نصب نرم افزار برای همه شما بدون مشکل باشد البته جای نگرانی نیست مشکلات بوجود آمده حین نصب به راحتی قابل رفع هستند. ، خوب شما با نصب این نرم افزار نشان دادید در تصمیم خود جدی هستید و میخواهید با نرم افزارهای تخصصی موجود در حرفه خود بیشتر اشنا شوید.
در ادامه این مجموه یادداشتها به شرح کلی هریک از منوها و ابزارآلات این نرم افزار خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد شما را با نحوه کار با این نرم افزار آشنا کنیم.

آخرین ویرایش 20 بهمن 1395

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 03 اسفند 1395

متاسفانه استفاده از فضای آپلود رایگان مدت محدودی دارد که باعث میشود در برخی شرایط تصاویر اپلود شده از بین بروند

مثل پست بالا که سعی میکنم مجدد تصاویر مربوطه را آپلود کنم

samir karamkhani


272 نفر از 1052 عضو ما 1218 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.