چرا شرکتها حساب سازی می‌کنند؟

0
100557 این مطلب رو نوشت. 15 بهمن 1395

یکی از بزرگترین دلمشغولیهای مدیران شرکتها در هر شکل و اندازه‌ای که باشند نتایج مالی شرکت است. البته تعداد معدودی از سازمانها وجود دارند که مدیران آنها می‌خواهند صورتهای مالی و نتایج عملکردشان به درستی افشا شود البته در برخی موارد نیز تبحر و کارکشته نبودن حسابداران مدیران باعث می‌شود مدیران نتوانند حسابها را باب میل خود بسازند..
در زیر مهمترین دلایل شرکتها را برای تغییر نتایج عملکرد خود برخواهیم شمرد:

1. تحت تاثیر قراردادن قیمت سهام: بیشترین تقلبهای حسابداری به خاطر تغییر در قیمت سهام روی داده است. در این نوع تقلب مدیریت آگاهانه با گزارش اعدادی که بسیار متفاوت از واقعیت است اذهان استفاده کنندگان از صورتهای مالی و دیگر اطلاعات مالی را فریب می‌دهند. در واقع بسیاری از شرکتها هر وقت لازم بدانند اعداد خود را با استفاده از فنون حبابداری ساختگی تغییر می‌دهند. این عمل که از آن تحت عنوان مدیریت سود یاد می‌شود از دهه 1990 به بعد عمومیت یافت و در سالهای 2002 و 2003 مورد اعتراض همگانی قرارگرفت

ادامه دارد

آخرین ویرایش 20 بهمن 1395

samir karamkhani

5 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 18 بهمن 1395

2. پاداشها و مشوقهای مبتنی بر سود: پاداشهای مبتنی بر عملکرد همواره ممکن است عملکرد کارکنان شرکتها خصوصا مدیران شرکتها به تحریف نتایج مالی و عملکرد دوره نماید که پاداش پایان سال اعضای هیئت مدیره (مراجعه شود به مفاد ماده 241 اصلاحیه قانون تجارت) در ایران از مهمترین آنها است در این گونه موارد مدیریت همواره سیاستهایی را اتخاض می‌کند که منجر به کسب سود دوره بیشتری شود که ممکن است ناشی از کاهش اقلام تعهدی و ... باشد کار سختی نیست کافیست بخشی از هزینه‌های تحقق یافته را در حسابهای پیش پرداخت نگه داریم یا ثبت برخی اسناد هزینه را به سال بعد موکول کنیم.

3. ذخیره سازی سود: هنگامی که عملکرد کسب شده شرکت طی یک سال به مراتب بهتر از آنچه در بودجه شرکت پیش بینی شده و با انتظار می‌رفت داشته باشد، شده باشد و پیش بینی مدیریت از آینده (مثلا سال آینده) این باشد که عملکرد شرکت و سود دوره آتی به مراتب کمتر از نتایج حاصله طی دوره قبل باشد، آیا این خطر وجود ندارد که مدیریت تصمیم به ذخیره بخشی از سود سال جاری برای بهتر نشاندادن عملکرد سال مالی بعد بگیرد؟

به بیان دیگر هرگاه مدیریت به این نتیجه برسد که از اهداف از پیش تعیین شده و مدنظر صاحبان سرمایه بهتر عمل کرده (مثلا از بودجه کدال شده) ممکن است نتایج دوره جاری را به عمد با انحراف مساعد کمتری نشان دهد و مازاد آن را ذخیره کندتا به یک سال آتی با عملکرد کمتر تخصیص دهد.

برای مثال فرض کنید: شرکت ب شرکت فرعی (با مالکیت 100%) شرکت اصلی الف است که سهامی عام است. شرکت اصلی الف همه ساله بودجه‌هایی را برای شرکتهای فرعی خود تدوین می‌کند که دست یافتن به آن بسیار دشوار است تا انجایی که مدیران شرکتهای فرعی از آن با عنوان دردسر بودجه و آرزوهای دست نیافتنیی یاد می‌کنند، در اواخر سال جاری هیئت مدیریت شرکت ب از طریق مدیریت مالی شرکت متوجه شدند طی سال جاری نتیجه عملکرد شدکت 35% بیشتر از نتایج تعیین شده د بودجه تدوین شده توسط شرکت اصلی الف است که به نوبه خود رکوردی قابل توجه است، اگرچه اعلام چنین نتایجی برای خود مدیران نیز جذاب و هیجان انگیز است ممکن است مدیران بدانند وضعیت اقتصادی شرکت طی سال اینده به خوبی سال جاری نیست ضمن اینکه ممکن است به واسطه نتایج عملکرد سال جاری بودجه سال آبنده دستنیافتنی تر شود. از این رو مدیریان مدیریت تصمیم گرفته‌اند بخشی از سود را برای بهتر کردم نایج عملرکد سال بعد استفاده کنند.

ادامه دارد

آخرین ویرایش 20 بهمن 1395

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 20 بهمن 1395

4. تحقق بودجه بودجه عملیاتی و پیش بینی سود عملیاد دستکم یک سال آینده در بورس اوراق بهادار ایران و سایر بورسها یک گزارش الزامی است این گزارش یک ابزار مهم مدیریتی است که در کلیه شرکتها یک محرک رفتار بشمار می‌آید، بسیاری از شرکتها برای دستیافتن به اهداف تعیین شده در بودجه سالانه خود فشار زیادی به شرکتهای فرعی و بخشها، دوایر و قسمتهای خود وارد می‌آورند در شرایطی که کارکنان شرکت برای دستیافتن به اهداف مزبور در تلاش هستند ممکن است مدیریت برای بیش نمایی نتایج مالی وسوسه شود. برعکس وقتی که نتایج عملیات شرکت از اهداف بودجه فراتر رفته است ممکن است مدیریت بخواهد نتایج مالی را کم نمایی کند.

5. بدشانسی احتمال وقوع یک حادثه بد همیشه هست عجیب نیست در صورت وقوع یک رویداد ناگوار و دور از ذهن مدیریت تصمیم بگیرد موضوع را پوشیده‌نگاه دارد و به گونه‌ای ساختگی اوضاع را مطلوب نشان دهد. البته در برخی موارد مواردممکن است مدیریت نتیجه یک حادثه را که پوشش آن برایش میسر نشده است را چنان بسازد که از واقعیت نیز بدتر جلوکند (آیا اخیرا در امتحانی شرکت نکرده‌اید که در آن موفق نباشید؟ آیا در بیان مشکلاتی که منجر به عدم موفقیت شما شده‌اند اغراق نکرده‌اید؟) شاید بگویید این یک موضوع شخصی است و در یک شرکت مثلا سهامی موضوعیت ندارد خوب فرض کنید من مدیر هستم و شما حسابدار شرکت و به دلایلی وضعیت اقتصادی شهر همه متوجه شده‌اند ما متحمل زیان شده‌ایم خوب حال که همه میدانند چه فرقی میکند 7 میلیارد ریال زیان بدهیم یا 10 میلیارد ریال؟ پس اجازه بدهید 10 میلیارد ریال زیان بدهیم و از این راه بتوانیم وضعیت خود را سال بعد بهتر گزارش کنیم. (در حقیقت بخشی از زیان سال آینده را امسال شناسایی کنیم)

بله درست متوجه شدید اگر وضع بازار برای همه بد باشد ممکن است برخی از شرکتها از وضعیت موجود استفاده کرده و وضعیت خود را بدتر از آنچه که هست گزارش کنند به این ترتیب می‌توانند سودهایی در سالهای آتی شناسایی کنند.

ادامه دارد

آخرین ویرایش 20 بهمن 1395

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 23 بهمن 1395

6. کاهش مالیات: در بیشتر شرکتهای مدیر مالک، تمایلی به پرداخت مالیات وجود ندارد و دست یافتن به راهی برای کاهش مبلغ مالیاات همواره یک هدف بشمار می‌اید. البته این نوع از تمایلات در شرکتهای سهامی عام به مراتب کمتر است.

سرمایه گذاران شرکتهای مدیر مالک حال چه به صورت سهامی ثبت شده باشند چه به صورت غیر سهامی نگران آن نیستند که تحلیلگران یا سایر سرمایه گذاران نهفته (بالقوه) تحت تاثیر قراردهند بنا براین اگر نیازی به استفاده از تسهیلات مالی بانکها نداشته باشند علاقه‌ای به بزرگنمایی نتایج مالی شرکت ندارند و برعکس بیشتر احتمال دارد با کم نمایی درآمد یا بیشنمایی هزینه‌ها درصدد کاهش مالیات بر درآمد شرکت باشند. استفاده از روشهاس حسابداری محافظه کارانه به صورت افراطی یکی از نشانه‌های این مورد است البته در برخی موارد که روشهای حسابداری نیز پاسخگوی طمع این سرمایه داران نمی‌شود ممکن است دست به هر کاری بزنند که سود کاهش یابد مثلا ممکن است با دست کاری تاریخ انقضای محصولات خود اقدام به شناسایی زیان غیر واقعی نمایند البته این روشهای کاهش مالیات واقعا متعدد هستند و بسته به شرایط میتوان حالتهای متفاوتی برای آن در نظر گرفت مثلا در مثال زیر که کمتر رایج است یک شرکت را در نظر بگیرید که بخشی از درآمدش معاف است مثلا یه موسسه خیریه که طی یک سال مالی مشخص درآمدی غیر معاف کسب کرده است که باید به صورت جداگانه مالیات آن پرداخت شود مدیریت چنین شرکتها و موسساتی همواره در معرض این وسوسه هستند که درآمدهای این چنینی را در حسابهایی از دفتر کل خود ثبت کنند که مربوط به درآمدهای معاف از مالیات است.

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 29 بهمن 1395

7. بد نشان دادن پیشینیان هنگامی که یکی از مدیران با نفوذ خصوصا مدیریت عامل در اواسط سال تغییر می‌کند یکی همواره این احتمال وجود دارد که مدیریت جدید نتایج سال مالی را تحریف کند برای مثال ممکن است مدیریت جدید اقدام به شناسایی اقلام تعهدی و ذخیره‌های نا متعارف و بیش از حد محافظه کارانه بزند. شاید بپرسید چرا؟
برای اینکه سال مالی هنوز تمام نشده است و مدیریت جدید میتواند به استفاده از ترفندهای ساده‌ای اخبار و اطلاعات بد را به گردن مدیریت قبلی بی‌اندازد. البته ناگفته نماند با این روش مدیریت جدید هدف دیگری نیز دنبال می‌کند و آن ذخیره کردن برای روز مبادا است.

آخرین ویرایش 10 اسفند 1395

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 10 اسفند 1395

8. تحت تاثیر قراردادن تامین کنندگان منابع مالی خوب احتمالا اخرین دلیلی که من برای حسابسازی شرکتها سراغ داشته باشم تحت تاثیر قراردادن تامین کنندگان منابع مالی است. گردانندگان شرکتها برای تحت تاثر قراردادن دیگر شرکا، بانکها، رقبا و ... ممکن است شرکت اقدامم به حسابسازی کند البته ممکن است است بگویید این مورد با موارد بالا مشابهتهایی دارد که صحیح است اما انچه بیشتر مدنظرم بود حسابسازی باری شرکا و وام دهندگانی مثل بانکها بود که با توجه به ساختار شرکتها در ایران از جمله مهمترین موارد است.

آخرین ویرایش 10 اسفند 1395

samir karamkhani


272 نفر از 1027 عضو ما 1218 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.