سلام
برای نوشتن فرمولهای حسابداری، ریاضی، آمار و... در نرم افزار word امکانات محدودی قرارداده شده است که در بسیاری از مواقع استفاده با مشکلاتی همراه است که کاربران را به فکر استفاده از ابزارهای جانبی می‌اندازد. یکی از این نرم افزارها MathType است که برای خود طرفداران بسیاری دست و پا کرده است.
برای اینکه این نرم افزار را معرفی کنیم ابتدا روش نصب آن را توضیح داده سپس به آموزش اجرای آن در MS.Word خواهیم پرداخت.

پیشنهاد میکنم پیش از مطالعه بخشهای بعدی ابتدا به یکی از سایتهای p30download ، soft98 ویا downloadha امثال آن رفته نرم افزار MathType را دانلود نمایید. زیرا بخشهای بعدی با فرض اینکه شما نرم افزار را دانلودکرده‌اید نوشته شده است. در حال حاضر آخرین نسخه از این نرم افزار نگارش 6.9 است که نسخه پچ شده آن در سایت soft98 ارائه شده است.


روش نصب
لطفا نرم افزارهای مجموعه آفیس را ببنید (اگر نرم افزارهای ویرایش متن دیگری مثلا Latex ، AutoCAD ، Maple و دیگر نرم افزارهای ویرایش متن را نیز ببنید).
روی setup دوبار کلیک کنید و در پنجره بازشده روی I accept the terms inthe license agreement کلیککرده کلید next را بزنید


صبر کنید تا نرم افزار مقدمات نصب خود را فراهم سازد.


در چنجره‌ای که در ادامه مراحل نصب می‌اید ایتم Unlock mathType with a vilid product key را انتخاب کنید.


حال باید اطلاعات مربوط راطبق درخواست نرم افزار تکمیل کنید برای این منظور کافیاست اطلاعاتزیر را بهآن بدهیم:
frist Name
Last Name
Organizatin
Product key

من برایدرج این اطلاعات از کرک عمراهنرم افزار که در سایت soft98 موجود بود استفاده کردم


شما نیز میتوانید بااستفاده از آن اطلاعات مورد نیاز برای دائمی کردننرم افزار را فراهم کنید


پس از درج اطلاعات نرم افزار وارد مرحله نهایی نصب میشود با کلیک کردن روی کلید OK اجازه دهید این فرایند تکمیل شود.


این پروسه بسته به نوع سیستم ممکن است چنددقیقه طول بکشد.


بازشدن پنجرهزیر به معنایاتمام مراحل نصب نرم افزار است و شما میتوانید با کلید کردن روی Exit setup پنجره را ببندید.


MathTypeروش استفاده در MS.Word
کار با این نرم افزار بسیار ساده است، ایننرم افزار یک تب به ریبونهای MS.Word می‌افزاید که از طریق آن قادر هستدید فرمولهای خود را بااستفاده از آن با مشکلات کمتری تایپ کنید.ایننرم افزار فرمولهای شمارابه صورت تصویر به MS.Word منتقل میکند لذاشما با فرمولهای نوشته شده توسط آن باید مثل یک تصویر برخورد کنید. توجه داشته باشید پس از نصب اولین بار که نرم افزار MS.Word را اجرا می‌کنید.یک پیام security Warning به شما داده می‌شود آن را بازدن کلید Optinns... و Enable this content فعال کنید.


MathType روی سیستممن نصب شد و در نرم افزار MS.Word نیز فعال گردید. حال وقت استفاده است شما میتوانید با رفتن به تب MathType در نرم افزار MS.Word ابزارهای مختلف این افزونه را اجرا کنید من با زدن کلید Inline وارد پنجره اصلی افزونه شده و فرمولها و آنچه را که نیاز دارم مینویسم امیدوارم به کار شما نیز بیاید.


نمونه متن نوشته شده در با این ابزار در MS.Word که با دوبار کلیک کردن روی آن متوانید مجددا آن را ویرایش کنیدبرای اینکه با روشهای فرمول نویسی در این نرم افزار به صورت کامل آشنا شوید میتوانید از راهنمای نرم افزار و یا این کتابچه استفاده کنید.

آخرین ویرایش 10 آذر 1393

samir karamkhani