نظرسنجي

2
100707 این مطلب رو نوشت. 15 آذر 1393

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همكاران گرامي حسابداري علم است يا هنر؟

آخرین ویرایش 15 آذر 1393

11 نظرات
0
100769 این مطلب رو نوشت. 15 آذر 1393

به نظر بنده حسابداری علم نمی باشد چرا که فاقد ویژگی های آن می باشد یکی از عمده مبناهای یک علم وجود تئوریهایی است که بتوان وقایع و رویدادهای حوزه خویش را تبیین، پیش بینی و توصیف نماید به عبارت دیگر برای آنچه انجام می دهیم و یا قرار است انجام دهیم دلیل منطقی وجود داشته باشد. حسابداری تنها به سبب وجود تئوری اندازه گیری شرایط بالقوه جهت تلقی نمودن آن به عنوان علم پدیدار است که این مولفه نیز به سبب عدم اجماع نظر در خصوص یک شیوه ارزیابی، موضوع علم بودن آن منتفی می شود. طبق نظر کوهن هر رشته علمی در هر لحظه ای از زمان تحت سطله یک الگو غالب می باشد که در حسابداری تئوری واحدی وجود ندارد که شرایط را توصیف نماید و همواره تئوری های زیادی در ربشته حسابداری قد علم می کنند. یا اینکه مطابق تئوری ابطال پذیر پوپر که اشاره به آن دارد هر تئوری تا زمانی قابلیت اجرا و اتکا دارد که توسط تئوری دیگری ابطال نشده باشد مشاهده می شود که در حسابداری بین استقرایون و قیاسیون از یکطرف و از طرف دیکر بین طرفداران هر استدلال نیز اختلاف نظر وجود دارد بدون اینکه نظر دیگری رد شود همواره در تحقیقات محققان در هر پژوهش به نظر افراد متفاوت اتکا می نمایند. حتی اگر بخواهیم حسابداری را بعنوان شاخه ای از علوم اجتماعی در نظر بگیریم نتوانسته به وظیفه اصلی خود در قالب علم یعنی به حداکثر رساندن رفاه جامعه عمل کند و این مهم شعار اصلی در اتخاذ انتخاب و تدوین استانداردهای حسابداری می باشد اما از شعار خود جا مانده تنها مولفه حداکثر نمودن ثروت سهامداران را نشانه گرفته است . و نظر نهایی بنده آن است که حسابداری ابزاری است در دست نطام سرمایه داری می باشد و اگر خوب ملاحظه نمایم در کشورهایی که این شیوه سیاست حاکم است خود آنها مرجع تدوین و قانون گذاری آن می باشند

انجمن حسابداران آمریکا، حسابداری را هنر ثبت، خلاصه، گزارشگری و تحلیل نمودن مبادلات مالی عنوان نموده است

طه احمدزاده

0
100557 این مطلب رو نوشت. 16 آذر 1393

سلام

هنر! کلمه سنگیی است و از آنجایی که متفکران شرقی و غربی از گذشته تا به حال برای آن معنا و مفهوم مشخصی نیافته‌اند انتصاب یک اقدام یک اثر یک حرکت یک ... به هنر شدنی و برخی مواقع ناشدنی است.
به نظر من حسابداری هنر نیست و با توجه به نشریه شماره 168 سازمان حسابرسی "بیانیه ای در باره تئوری حسابداری " بنا به دلایلی از جمله عدم وجود نظریه واحد و تبعات ناشی از پذیرش هر نظریه و ... به مانند شما تعریف علم را برای حسابداری صحیح نمیدانم.

حسابدار بیشتر ابزاری برای بیان تعاملات و رویدادهای اقتصادی و اثرات آن در قالب کمیتهای عددی است.

samir karamkhani

0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 09 دی 1393

سلام

به نظر من هم حسابداري علم نيست چون داراي يك تئوري واحد كه مورد پذيرش عام قرار بگيرد نمي باشد ولي براي روشن شدن اين موضوع پيشنهاد ميكنم مقاله زير را عنوان حسابداري : علم يا هنر؟ را مطالعه نماييد.

حسابداري : علم يا هنر ؟

امیر فرزانه فر

0
سيد علي این مطلب رو نوشت. 09 دی 1393

با توجه به تعاریف ارائه شده از علم ، فن ، هنر در فوق و راه های حصول آگاهی و کسب دانش (روش اقتدارگرایی ، روش عرفانی و روش عقل گرایی) و روش های تحقیق در علوم (روش یا توضیح قیاسی و توضیح استقرایی) و روش های صورت بندی نظریه های حسابداری(روش قیاسی ، روش استقرایی ، روش حرفه ای ، روش اخلاقی، روش استفاده از تئوری رفتاری و روش تلفیقی) و ذکر این موضوع که در راه صورت بندی نظریه های حسابداری در هر جامعه ای مشکلات خاص و منحصر به فرد وجود دارد و به همین علت اصول ، مفروضات و میثاقهای حسابداری هر جامعه ای با سایر جوامع متفاوت می باشد و حتی در یک مقطع زمانی نسبت به گذشته ممکن است این اصول ، مفروضات و میثاق ها متفاوت باشد (به دلیل تغییر در محیط اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی آن جامعه) پس می توان ادعا علم بودن حسابداری را رد نمود.زیرا حسابداری در اثبات نظریه های خودتنها از دو روش قیاس و استقراء استفاده نمی کند وحتی در بسیاری از مواقع دیده شده است که بسیاری از استانداردهای حسابداری در جوامعه ای به روش قیاس یا استقراء به اثبات رسیده اند. ولی همین استاندارد توسط جامعه حسابداری مورد قبول و استفاده قرار نگرفته است که به رغم آن هیات های تدوین استانداردهای حسابداری همان جامعه این استانداردها را لغو یا اختیاری (نه اجباری) نموده است. در پایان گفتنی است که امروزه حسابداری همانند همه ی علوم ، فنون و دانش ها از دستاوردهای سایر علوم ، فنون و دانش ها استفاده بی شمار می کند و روند آینده حسابداری در قرن 21 استفاده بی شمار از تمامی علوم ، فنون و دانش ها است ولی به دلایلی که ذکر شدخود به علم تبدیل نشده است. در نهايت از جناب آقاي فرزانه فر بخاطر اين نظر سنجي و پاسخ آن در قالب مقاله تشكر ميكنم.

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 11 دی 1393

حسابداري به نظر من هنر به كار بردن علم است /

يادمان باشد حسابداري ثابت نمي ماند و با تغيير فرهنگ سياستها و اقتصاد جامعه حسابداري نيز به نوبه خود تغيير ميكند يك حسابدار بايد هنرمند باشد تا بتواند با خلاقيت اين تغيير را با محيط كاري خود تطبيق نمايد

با تشكر

آخرین ویرایش 11 دی 1393

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

1
100769 این مطلب رو نوشت. 12 دی 1393

بحث اینکه حسابداری علم است یا هنر و یا نسب دیگری مهم آنست که در جامعه چه نقشی دارد و چگونه امورات را تسهیل و رفاه اجتماعی را به بار می آورد

طه احمدزاده

1
100769 این مطلب رو نوشت. 12 دی 1393

پروفسور وارویک فانل عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه ولونگونگ از سوی آکادمی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا مفتخر به دریافت جایزه‌ی «ساعت شیشه‌ای» شد. این جایزه معتبرترین نشان علمی بین‌المللی در زمینه‌ی مطالعاتی «تاریخ حسابداری» است. کنگره‌ی جهانی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا، فانل را به پاس تلاشهای فراوانش در ارتقای «دانش تاریخ حسابداری» برای دریافت این جایزه‌ی ارزشمند برگزیده است. فانل در مقاله‌ی «حسابداری در خدمت هلوکاست» که حدود سال 1998 منتشر کرده است، استدلال میکند که در دوران وقوع جنایت موسوم به هلوکاست که به تعبیر وی در آن شش میلیون یهودی به طرز فجیعی کشته شدند، «حسابداری» به مانند ابزاری در دست جنایتکاران در تمام مراحل وقوع این جنایت هولناک حضور و همراهی داشته است. وی البته از این استدلالات و شواهد استفاده میکند تا «نظریه‌ی حسابداری اثباتی» را به دلیل حضور تکنیکی و غیر انسانی‌اش در وقوع جنایات بشری نقد و بسا نفی نماید. لکن آنچه در این مقاله بیشتر از نقدش بر «روش اثباتی» به چشم می‌خورد عنوان غریب مقاله و تاکید محسوس آن بر قطعیت وقوع قتل شش میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم به رهبری آلمان نازی است. این نگرش مهد و سرچشمه رشته حسابداری می باشد ما چرا در ایران در خصوص علم و یا چیز بودن دیگرش فکر کنیم و . .

به راستی آیا این «علم» است که چنین ذلیلانه کمر به خدمت «سیاست»مداران بسته است؟

طه احمدزاده

0
100557 این مطلب رو نوشت. 12 دی 1393

سلام
سلام به نظر من علم بودن یا هنر بودن حسابداری در جاگاه خودش قابل بحث است و نقش آن نیز در جایگاه خودش نمی‌شود به بهانه اهمیت نقش حسابداری به چیستی و ماهیت و فلسفه حسابرسی نپرداخت. ضمن اینکه بدون داشتن نگرشی فلسفی به حسابداری، حسابرسی و.... نمیتوان به مسئله نقش حسابداری، حسابرسی و.... در اجتماع پرداخت.
جهان در حال تحول است و یکی از مهمترین تحولات آن این است که هر چیزی حتی نفس کیشدن نیازمند فلسفه است برای همین در صده اخیر روانشناسی، انسان شناسی، جامعه سناسی و... در بیشتر ضمینه‌های هنری، علمی و... وارد شده‌اند.

بنده منکر اهمیت نقشی که حسابداری، حسابرسی و ... ایفا می‌کنند نیستم اما اینکه ما چرا باید در خصوص علم بودن و یا چیز دیگر بودن دیگرش فکر کنیم و ...


هرچند به موضوع اصلی پست بی ارتباط است اما:
در خصوص هلوکاست و نقش حسابداری در آن باید عرض کنم در حال حاضر در هیچ یک از جوامع علمی که وابسته به سیستم مسیحیت و یا یهود است تحقیق و تفحص و یا نشر اطلاعاتات در مورد هلوکاست بدون هماهنگی با سازمانها و نهادهای خاص وابسته به صهیونیسم ممکن نیست و کلیه اطلاعات موجود در فضای مجازی و غیر مجازی به صورت لحظه‌ای توسط سازمانهای تحت نظر اقلیت یهودی حاکم بر آمریکا کنترل و پالایش می‌گردد چرا؟ به نظر شخصی خودم: تاریخ را فاتحان می‌نویسند پس این اقلیت یهودی حق دارد در شرایطی که نبض بازار و حیاتی ترین شریانهای اقتصاد جهان را در اختیار دارد خود را فاتح بداند و تاریح را آنگونه که به نفع خودش است بنویسد.
شخصا فکر میکنم این ساعت شیشه‌ای بزرگترین نماد سخن شماست!
اینکه حسابداری، حسابرسی و ... در خدمت قدرت هستند چیزی بدیهیست و کشف آن توسط پروفسور وارویک فانل دست آورد جدیدی نیست! شما یک علم، هنر یا همان چیز که مدنظرتان است را مثال بزنید که توسط قدرتها هدایت نشود؟
صفحات کتاب تاریخ بشر را ورق به ورق بخوانید همیشه همینگونه بوده است البته وجود چند استثناء را منکر نیستم مثلا اگر واقعه کربلا را پررنگترین نماد این موضوع در تاریخ اسلام بدانیم شخصا بایداعتراف کنم با همه اندوهم در ایام محرم اگر من جای یکی از عامه مردم آن زمان بودن برای کسب دنیا بر نواده پیامبر شمشیر می‌کشیدم.
تا به حال از خود پرسیده‌اید خانه خدا که مهمترین محور دینی مسلمانان است چند بار خراب شده است و تجدید بنا شده؟ ایا بلایای طبیعی به آن خسارت وارد آورده یا بلایای انسانی؟
به خلاف نظر شما به نظر من در ایران نیز باید در خصوص علم و یا چیز بودن دیگرش فکر کنیم و ...

samir karamkhani

0
100769 این مطلب رو نوشت. 13 دی 1393

به نظر شما در خصوص مسائل اسلام بایستی کشورهای غیر مسلمان صاحب نظر باشند و درستی و غلطی آن را بگویند یا پیروان دین اسلام. رشته حسابداری سرچشمه و منبع نشر قوانین ش ئر کشور آمریکا است اگر این طور نیست چرا متخصصان حرفه حسابداری ایران دست و پا میشکنند که به مجامع حسابداری در سطح بین الملل بپیوندند چر این همه منت کشی. چون اونجا مهد تو.سعه و گسترش این رشته است و گرنه هر کشوری می توانست یک انجمن حرفه حسابداری تشکیل دهد و از سایر ملل نیز عضو بگیرد آیا رشته علمی همچون اقتصاد درسته در کشورهای غربی تدوین سیاست و تولید علم می شود اما متناسب با هر شرایط اقتصادی راهکار و سیاستی وجود دارد آیا حسابداری هم اینجوری است طرف در علی آباد کتول هم خواهان این است که IFRS را اجرا نماید در حالیکه بدردش نمیخورد

طه احمدزاده

0
100557 این مطلب رو نوشت. 13 دی 1393

سلام

من در خصوص اینکه چه شخصی میتواند در باره مسائل اسلام، مسیحیت، صاحب نظر باشد نظر خاصی ندارم. اما معتقد هستم هرکسی میتواند در خصوص مسائلی که برایش جالب و با اهمیت است تحیق و تفحص کند مشروط بر اینکه راه را بیراه نرود حال این مسائل مربوط به اعتقادات دینی باشد و یا غیر دینی هرچند بنده عرض کردم به موضوع اصلی پست بی ارتباط است اما...

در خصوص استانداردهای بین المللی نیز باید عرض کنم امریکا، انگلستان، ایتالیا، یونان، اسپانیا، یران، ترکیه و ... در سالهای اخیر با بحرانهای مالی مواجه بوده و هستند که برای رهایی از این بحرانها راه‌کارهایی را جستجو میکنند یکی از این راه کارها جذب سرمایه‌های خارجی است و تا آنجا که بنده خبر دارم در حال حاضر آمریکا نیز مایل به استفاده از استانداردهای حسابداری بین المللی است و مهمترین علت آن سیاستهای جذب سرمایه و ... است. این به معنی این نیست که استانداردهای حسابداری این کشورها مشکل دارد مشکل از جریانها و تعاملات اقتصادی میان کشورها و شرکتهای چندملیتی است مسلما کشوری مثل ایران و آن علی آباد کتولش در شرایط فعلی از وضعیت وخیم تری برخوردار هستند که آنان را به انجام چنین اقداماتی تشویق می‌کند.

قبول دارم که مرکز حسابداری جهان امروز کشورهای پیشرفته از جمله امریکا است اما این دلیل مناسبی برای اینکه در خصوص ماهیت و چیستی حسابداری و حسابرسی تحقیق نکنیم را قبول ندارم زیرا بدون تحقیق در این خصوص نقشی که حسابداری در اقتصاد و جامعه ایفا می‌کند را بدرستی درک نخواهیم کرد.

به نظرتان اینکه فلان استاد که مدرک کارشناسی ارشدش را از ده بالا گرفته بر سودمندی و لزوم استفاده IFRS در ده پایین تاکید دارد ناشی از چیست؟

samir karamkhani

0
100769 این مطلب رو نوشت. 13 دی 1393

شکی در این نیست که هرگاه طرف راجع به هر مسئله ای دچا شک و تردید داشت یا نسبت به جواب آن دو دل بود بایستی تحقیق و تفحص کند و لزوما استفاده از IFRS همانطور که عنوان نمودید قابل مقایسه بودن اطلاعات در سطح بین الملل به منظور گشودن و گسترش دادن مرزهای جغرافیای جهت سرمایه گذاری می باشد.

اینکه استاد بالا برره به پایین برره می گوید استفاده از این استاندارد سودمند است به نظر بنده اینست که مرادوات بیشتری بین آنها صورت بگیرد و بتوانند حرف یکدیگر را درک و بفهمدند.

بنده نمی گوییم علم یا هنر بودن رشته حسابداری به ما ربط ندارد می گویم اگه ربط داشته باشد نمی توانیم به نتایج تحقیقات خودمان اکتفا کنیم چرا که اطلاعات حسابداری در یک بازار بورسی نسبتا کارا کاربرد دارد خروجی سیستم حسابداری کشور ما در بازاری (اگر بشه) مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند که کل ارزشش 143 میلیارد دلار است که فقط یک شرکت عربستانی ارزش آن 70 میلیارد دلار است چه اطلاعاتی می توان کسب کرد سراغی از کدام صاحبنظر از رشته حسابداری خواهی گرفت ماشاءالله روز به روز بر تعداد پروفسورهای حسابداری در ایران افزوده می شود اما بازم آنها بخواهند یه کم با پشتوانه حرف بزنند به مراجع بین المللی اشاره می کنند که حتی نتیجه تحقیق خود را هم قبول نمی کنند

آخرین ویرایش 13 دی 1393

طه احمدزاده


273 نفر از 954 عضو ما 1219 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.