من هستم چون ما هستیم Ubuntu

3
100557 این مطلب رو نوشت. 20 آبان 1393

سلام
سیتم عامل اوبونتو "Ubuntu" یکی از توزیع‌های لینوکس است که بر اساس توزیع دبیان ‌است اما در چندین مورد با دبیان تفاوت دارد که اگر از علاقه مندان سیستم عاملهای سورس آزاد و مبتنی بر لینوکس باشید بدون شک نام آن را شندیده‌اید البته در این پست قصد ندارم این سیستم عامل را معرفی کنم، نام اوبونتو از یکی مفهوم افریقای جنوبی به معنی "انسانیت نسبت به دیگران" گرفته شده‌است که برای خود داستان جالبی داردکه به نظرم ارزش شنیدن را دارد و امیدوارم برایتان جالب باشد
آیا شما باور دارید خوشبختی این است که به عنوان اولین نفر در مسابقه زندگی برنده باشید؟
در یکی از فستیوالهای برگزارشده در کشور برزیل روزنامه نگار، فیلسوف و انسان شناس برای اولین بار ضمن مطرح کردن پرسش زیر این مفهوم را به جهان خارج از افریقا معرفی کرد.
وی در یکی از سفرهای مطالعاتی‌اش به افریقا با قبیله‌ای آشنا شد که دید خاصی به دنیای اطراف و یکدیگر داشتند! و خاطره خود را چنین تعریف نمود در یکی از روزهای پایانی برای بازی با بچه‌ها مقداری از آبنباتهایی را که به همراه داشتم درون سبدی قرارداده در پای درختی نهادم و بچه‌ها را به برگزاری مسابقه ای برای دست یافتن به آبنباتها تشویق کردم برای این کار خطی روی زمین کشیده بچه‌ها را پشت آن به صف کردم و از آنها خواستم با شنیدم فرمان حرکت با یکدیگر به رقابت بپردازند.

اما وقتی که فرمان حرکت را صادر کردم در کمال تعجب دیدم بچه‌ها دست یکدیگر را گرفته هماهنگ با هم به سمت سبد دویدند و در پای درخت سبد را در میان خود نهاده و به خوردن آبنباتها مشغول شدند.
به عنوان یک انسانشناس متعجب شدم و از کودکان پرسیدم چرا همه با هم حرکت کردید؟ چرا مسابقه ندادید؟، برنده میتوانست همه آبنباتهای دورن سبد را به تنهایی بدست آورد!!

دختر بچه‌ای در جوابش گفت:
چگونه یکی از ما می‌تواند خوشحال شود وقتی که دیگران ناراحت خواهند شد!؟"How can one of us be happy if all the others are sad?"

انسانشناس ادامه داد زبانم بند آمده بود، ماه‌ها بود در این قبیله به مطالعه می‌پرداختم اما جوهره آموزه‌های اعتقادی آنان را درنیافته بودم و در این اخرین بازی دریافتم.
در بسیاری از قبایل آفریقایی به فرزندان یاد نمیدهند با همسالانشان برسر خیلی از چیزها رقابت کنند

اری آفریقاییها کلمه‌ای دارند با مفهوم اوبونتو که در رابطه با ذات انسان است و تنها بخش کوچکی از هدیه‌هایی است که آفریقاییها به جهان داده‌اند.

امیدوارم به فرزندان و کسانی که شما را الگوی رفتاری خود ساخته‌اند یادندهید همواره و در هر مسابقه‌ای به هر قیمتی پیروز باشند و ایشان از شما بیاموزند برخی مواقع کمک به دیگران و پیروزی دسته جمعی لذت بخش استNOTE:
Ubuntu (ooh-boon-too, n.) means, "I am because we are." Ubuntu is a Zulu or Xhosa word, and a traditional African concept. It's a term for humaneness, for caring, sharing and being in harmony with all of creation, the theme of our newly arrived Age of Aquarius. (Kind of makes you think, doesn't it?)

“Africans have a thing called ubuntu. It is about the essence of being human, it is part of the gift that Africa will give the world. It embraces hospitality, caring about others, being willing to go the extra mile for the sake of another. We believe that a person is a person through other persons, that my humanity is caught up, bound up, inextricably, with yours. When I dehumanize you, I inexorably dehumanize myself. The solitary human being is a contradiction in terms. Therefore you seek to work for the common good because your humanity comes into its own in community, in belonging.” — Archbishop Desmond Tutu

آخرین ویرایش 21 آبان 1393

samir karamkhani

6 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 20 آبان 1393

“Ubuntu speaks about the fact that you can't exist as a human being in isolation. It speaks about our interconnectedness”

enter image description here
See more

samir karamkhani

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

A Big Like

بسیار زیبا و شگفت انگیز بود.

مجید چراغی

0
100557 این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393


“A person with Ubuntu is open and available to others, affirming of others, does not feel threatened that others are able and good, for he or she has a proper self-assurance that comes from knowing that he or she belongs in a greater whole and is diminished when others are humiliated or diminished, when others are tortured or oppressed.” (Desmond Tutu)

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

آخرین ویرایش 22 آبان 1393

samir karamkhani

0
va.b این مطلب رو نوشت. 01 آذر 1393

enter image description here

0
100557 این مطلب رو نوشت. 12 آذر 1393

samir karamkhani


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.