معرفی تابع VLOOKUP و چگونگی استفاده از آن

0
100557 این مطلب رو نوشت. 31 مرداد 1393

سلام
تابع VLOOKUP یکی از توابعی است که کاربران اکسل علاقمند به یادگیری آن دارند. هرچند توابع دیگری نیز هستند که از بکاربردن آنها نتیجه مشابه و به مراتب دقیق‌تر بدست می‌آید از جمله ترکیب دو تابع INDEX و MATCH بازهم یادگیری تابع VLOOKUP مهم است زیرا:
1. یادگیری و بکاربردن آن بسیار ساده است
2. علیرغم اینکه کاربران حرفه‌ای اکسل امروزه کمتر از تابع VLOOKUP استفاده می‌کنند بازهم تعداد زیادی از کاربران متوسط و نیمه حرفه‌ای از این تابع استفاده می‌کنند لذا یادگیری این تابع باعث می‌شود هنگام مطالعه کاربرگهایی که دیگران تهیه کرده‌اند در صورت برخورد با این تابع به هدف تهیه کننده کاربرگ پی خواهید برد.
به تصویر زیر با دقت نگاه کنید:
تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز
چه عبارتی جستجو شده است؟
درست حدث زدید در جدول فو-ق عدد 5 در ستون اول جستجو شده است و عبارت مقابل آن در ستون چهارم فراخوانی شده است.
این اولین قدم برای یادگیری VLOOKUP این است که بدانیم از VLOOKUP برای یافتن ارش یا مجموعه‌ای از ارزشها مرتبط با یک یا چند عبارت خاص در یک پایگاه داده در حقیقت باید بدانیم از VLOOKUP چه زمانی و برای چه اهدافی از آن استفاده کنیم؟
قبل از اینکه به تشریح تصویر فوق بپردازیم اجازه دهید باهم تابع VLOOKUP را بررسی کنیم.
در تصویر قبل با استفاده از تابع VLOOKUP دو هدف را دنبال شده است. یک مقدار به نام ID به رنگ آبی و یک پایگاه داده کوچک با حاشیه‌ای سبز رنگ داریم. پایگاه داده مورد بررسی اطلاعات مربوط به برخی از شهرهای اایالات متحده امریکا است که شامل نام خیابان، شهر و ایالت مربوطه و کد پستی می‌باشد. و میخواهیم بدانیم کد 5 مربوط به کدام ایالت است
برای اینکه متوجه کاربرد تابع VLOOKUP بشویم پاسخ را از تصویر فوق حذف می‌کنیم
تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز
قبل از اینکه مراحل رسیدن به هدف را شرح دهیم اجازه دهید ساختار تابع VLOOKUP را با یکدیگر بررسی کنیم.

=VLOOKUP ( lookup value , table_array , col_index_num , [range_lookup] )

Lookup value

Lookup value عبارت است از آن چیزی که می‌خواهیم برای آن یک عملیات جستجو را آغاز کنیم. که در این مثال ما به دنبال برای عدد 5 جستجو را انجام می‌دهیم. تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز

Table Array

Table Array عبارتاست از محدوده‌ای که می‌خواهیم عملیات جستجو در آن انجام شود، توجه داشته باشید که تابع شما تنها در صورتی قادر به یافتن پاسخ است که ارزشی را که جستجو می‌کنید در ستون اول محدوده‌ای که برای جستجو انتخاب کرده‌اید وجود داشته باشد.
تالار گفتگوی موسسه هوشیار ممیز

Column Index Number

Column Index Number عبارت است از ستونی که می‌خواهید نتیجه جستجو از آن فراخوانی شود. در حقیقت ما تا این لحظه با استفاده از تابع VLOOKUP کد 5 را در ستون اول جستجو کرده‌ایم و برای اینکهبفهمیم کد 5 مربوط به کدام ایالت است نام ایالت را از ستون 4 این پایگاه داده‌ها فراخوانی می‌کنیم. تالار پفتپوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز

Range Lookup

Range Lookup یک پارامتر اختیاری تابع VLOOKUP می7باشد که کاربر را قادر می‌سازد با دو سطح از دقت جستجوی خود را به پایان برساند.
1. FALSE با استفاده از این سطح تنها زمانی به پاسخ خواهید رسید که ارزش جستجو شده یافت شود.
2. TRUE با استفاده از این سطح دقت اگر ارزشی که به دنبال آن هستیم یافت نشود تابع به سراغ ارزشهای مشابه می‌رود..
تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز
اگر جدولی مشابه با پایگاه داده‌های مورد استفاده ما را ایجاد کرده باشید و مراحلی را که تشریح شد بدرستی انجام دنبال نمایید بدون شک پاسخ تابع عبارت WA خواهد بود. تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز
در حقیقت با استفاده زا تابع VLOOKUP قادر خواهیم بود یه ارزش خاص را در یک جدول مشخص جستجو کنیم و در صورت موجود بودن ارزش مورد جستجو در خانه ستون اول از پایگاه داده‌ها قادر خواهیم بود ستون N ام از پایگاه داده را فراخوانی کنیم
منبع:

http://www.mbaexcel.com/excel/how-to-use-vlookup

آخرین ویرایش 01 شهریور 1393

samir karamkhani

1 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 11 شهریور 1393

سلام
با توجه به تعاملاتی که با دیگر دوستان داشتم متوجه شدم در برخی از شرایط فرمول مورد استفاده آنها پیام خطا داده منتهی به نتیجه مطلوب نمی‌شود، خطاهایی که جهت تکمیل مطالب فوق مواردی که بنظرم ممکن است فرمول فرمولVLOOKUP پیام خطا بدهد را شرح می‌دهم.
1.خطای #VALUE: اگر مقدار مشخض شده در ارگیومت سوم "colindexnum" کمتر از عدد 1 باشد، فرمولVLOOKUP پیام خطای #VALUE! را برگشت خواهد داد.
2. خطای #REF! اگر تعداد ستونهای مشخص شده در ارگیومت دوم "Table Array" کمتر از شماره ستون مشخض شده در ارگیومت سوم "colindexnum" باشد، فرمولVLOOKUP پیام خطای #REF! را برگشت خواهد داد.
3.خطای #N/A : این پیام خطا در دو حالت توسط فرمولVLOOKUP برگشت داده خواهد شد:
♦ سلول سلول مشخص شده در آرگیومت اول Lookup value فاقد ارزش blank یا Null باشد.
♦ زمانی که فرمولVLOOKUP قادر نباشد مقدار مشخص شده در ارگیومنت اول Lookup value در ستون اول را در محدوده مشخص شده در آرگیومت دوم "Table Array" بیابد.

samir karamkhani


272 نفر از 1039 عضو ما 1218 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.