سلام

برای شما هم اتفاق افتاده که حسابرس شرکتی باشید که همچنان از روی سیستمهایش افیس 2003 نصب باشد و از این نسخه از افیس در کنار ویندوز XP استفاده کند، شرکتهایی که از نرم افزارهای حسابداری سفارشی و یا نامناسب و یا نسخه های قدیمی نرم افزارهای حسابرسداری استفاده می‌کنند عمدتا ناچار به استفاده از ویندوز XP و افیس 2003 هستند.

البته اگر قرارباشد با سیستم و کامپیوترهایی که صاحبکار در اختبار حسابرسان قرارمیدهد به حسابرسی بپردازیم شاید در نگاه اول مشکلی به نظر نیاید.

اما به محض شروع حسابرسی و زمان ایجاد اولین کاربرگهای حسابرسی، متوجه خواهید شد ناچارهستید برخی از کاربرگها و فایلهایی که قبلا ساخته‌اید و هم اکنون در فلش مموریتان است را برای تسریع عملیات حسابرسی مورد استفاده قراردهید، بیشتر این فایها را شما و یا همکارانتان در نسخه‌های جدید تر افیس ساخته‌اید که افیس 2003 قادر به بازکردن آنها نیست.

در ادامه راه حلهایی برای کارکردن روی این کاربرگها آموزش داده خواهد شد.

روش اول: این روش ساده ترین روش است اگر خوش شانس باشید و اعضای تیم حسابرسی (یا کارکنان شرکت) با خود یک لب تاب به روز داشته باشند فایلهای خود را با استفاده از آن به نسخه های قدیمی تر تبدیل کنید. البته توقع نداشته باشید همه فرمولها و برخی از خصوصیات سلولها که منحصر به نسخه‌های جدیدتر افیس است در افیس 2003 نیز وجود داشته باشد لذا اتظار وجود یکی دو خطا معقول و پذیرفتنی است.

روش دوم: با استفاده از سایتهای انلاین اقدام به کانورت کاربرگهای خود به نسخه 2003 نمایید. یکی از بهترین سایتهایی که در این زمینه دیدم سایت convertfiles است که به تمام معنا شما را از ابزاردیگری بینیاز میکند. البته باید خاطرنشان کنم توقع نداشته باشید با تبدیل فایل به هیچ مشکلی برخورد نکنید.

روش سوم: اگر امکانات در دست رس بود و یا تبدیل فایلها عملی نبود نگران نباشید، راه های دیگری نیز هست که با همین سیستم فایلهایتان را بازکنید. به عنوان روش سوم زمان را از دست ندهید و در سایت Microsoft یک حساب کاربری ایجاد کنید و با عضویت در سایت Microsoft از بروزترین امکانات افیس این شرکت به صورت آنلاین استفاده کنید این سرویس که Office Online نام دارد کلیه امکانات لازم برای ویرایش و چاپ فایلهای اکسل را به شما خواهد داد.

روش چهارم: اکر از قبل یک حساب کاربری (ایمیل) در google ساخته‌اید و اکنون نیز مایل به ایجاد حساب کاربری (ایمیل) در سایت Microsoft نیستید Google Docs میتواند راه حل مناسبی برای ویرایش و چاپ فایلهای شما به صورت آنلاین باشد.
دو روش اخیر که به صورت آنلاین شما را قادر به انجام کارهای روزمرده و ضروری در حسابرسی با استفاده از نرم افزار Microsoft Office میکند تنها دو نمونه از مشهورترین امکانات انلاین برای مشاهده و ویرایش فایلهای Microsoft Office بود اما بیاد داشته باشید که سرویسهای مشابه دیگری از جمله Zoho و... نیز هستند که امکانات محدودتری به نسبت موارد فوق دارند و عمدتا برای استفاده از آنها به صورت رایگان تنها یک مهلت 14 روزه دارید.


متاسفانه راه حلهای فوق به دلایلی از جمله سیاست های مربوط به محدود بودن زمان استفاده از اینترنت در شرکتهای صاحبکار همیشه ممکن نیست لذا باید فکر دیگری کرد.

روش پنجم: اگر مایل به استفاده از روشهای فوق نیستید به عنوان روش چهارم پیشنهاد میکنم از نرم افزارهای مشابه با مجموعه نرم افزاری Microsoft Office مثل OpenOffice و یا AbiWord و یا IBM Lotus Symphony استفاده کنید. کار با این نرم افزارها سخت نیست و امکانات مشابهی با مجموعه نرم افزاری Microsoft Office از جمله Excel، Word و PowerPoint دارند.


روش ششم: به عنوان راه حل بعدی اگر نیاز محدود و مشاهده و پرینت و تغییرات جزیی است و کاربرگهایی که قصد دارید مشاهده کنید عمدتا به صورت خام و تکمیل نشده هستند میتوانید به سایت شرکت microsoft رفته پکیج لازم برای مشاهده و ویرایش جزیی فایلهای افیس نسخه های 2007 به بالا را دانلود کنید. این پکیج از آدرس زیر قابل دریافت است.
Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint File Formats
البته ممکن است با توجه به سیاستهای شرکت microsoft محل قرارگیری این فایل در سرور تغییر کند که در این صورت از این لینک استفاده کنید.

آخرین ویرایش 04 آذر 1393

samir karamkhani