قانون بنفورد

0
admin این مطلب رو نوشت. 17 فروردین 1393

آیا میشه قانون بنفورد رو با استفاده از توابع و یا ماکروها در اکسل اجرا کرد؟

جایی خوندم این قانون برای کشف تقلب و مشخص کردن مواردی که احتمال وجود اشتباه در آنها زیاده بکار برده میشه، توی توابع اکسل تابعی براش نیست!! خواستم بدونم کسی میتونه در مورد این قانون توضیح بده و اگه میتونه راهنماییم کنه تا از این قانون توی اکسل استفاده کنم.

به نام خداوند جان و خرد

12 نظرات
0
admin این مطلب رو نوشت. 19 فروردین 1393

[center][color=darkred][size=9][font=b homa]قانون بنفورد و کاربرد آن در حسابرسی[/font][/size][/color] [/center] [font=b nazanin][size=8] [center]قانون بنفورد همچون ابزاری ساده و موثر در دست حسابرسان برای کشف تقلبها به‌کار می‌رود. [/center] جمله بالا بخشی از مقاله آقای علی رنجبری شرف آباد می‌باشد که تحت عنوان قانون بنفورد و کاربرد آن در حسابرسی در مجله حسابرس چاپ شده و به نظر من یکی از منابع خوب به زبان فارسی برای مطالعه این موضوع می‌باشد. برای اولین بار ستاره شناسی به نام سیمون نیوکمب بر اساس مشاهدات عینی خود متوجه شد، توزیع فراوانی اعدادی که با عدد "1" شروع می‌شوند به مراتب بیشتر از توزیع فراوانی اعدادی است که با عدد "2" شروع می‌شوند.

50 سال بعد فرانک بنفورد تحقیقات مشابهی انجام داد و رابطه زیر را برای تعیین توزیع فراوانی اعداد برقرار نمود: [center] [/center] [center][img=http://upload.wikimedia.org/math/3/4/d/34d0fcf2949bece6086caa479c22d611.png][/img][/center] به عبارت ساده باید گفت بر اساس این رابطه می‌توان احتمال اینکه رقم اول d باشد را محاسبه کرد. نمودار زیر بر اساس رابطه لگاریتمی فوق ایجاد شده است که به خوبی روند نزولی توزیع فراوانی اعداد را با توجه به عدد شروع کننده آنها نشان می‌دهد: [center][img=http://mathworld.wolfram.com/images/eps-gif/BenfordsLaw800.gif][/img][/center] این نمودار نشان می‌دهد در یک مجموعه از ثابت‌های فیزیکی "physical constants" که قابل بیان یا تفسیر به صورت عددی هستند احتمال اینکه ارقام بایک عدد کوچکتر شروع شوند بیشتر از آن است که با یک رقم بزرگتر آغاز شوند.

من برای اولین بار حین کار با نرم افزار ACL با این قانون برخورد کردم به نظرم درست نبود!! چرا؟ چون مجموعه اعداد بینهایت هستند و از یک سیکل بسته تشکیل شده اند و در صورت بررسی یک سری مرتب و بسته از اعداد مثلا از مجموعه اعداد 2 رقمی تعداد اعدادی که با "1" شروع می‌شوند با تعداد اعدادی که با عدد "X" شروع می‌شود برابر است ولی بعد که به توزیع فراوانی اعضای تشکیل دهنده یک مجموعه تصادفی از "X" ها دقت کردم متوجه اشتباه خودم شدم برای همین مطالعه مقاله آقای رنجبری و این صفحه از دانش نامه آزاد ویکی پدیا را توصیه می‌کنم.

مراجع مزبور و مراجعی که در ادامه مطلب ارائه می‌گردند برای آشنایی با این قانون و پی بردن به موارد استفاده از آن کافی هستند، از آنجاییکه پرسش مطرح شده در خصوص نحوه استفاده از این قانون در نرم افزار Microsoft Excel است فرض شد یک جدول از داده‌های عددی داریم و قرار است ستون n ام آن را با استفاده از قانون بنفورد آنالیز کنیم مثلا در مثال ما ستون A ستون مبنای آنالیز قرارگرفت که یک ستون با 100 داده عددی است.

جهت مشاهده مثال لطف کنید و فایل پیوست را دانلود کنید :-) کاش صورتک داشتیم :-( در این فایل با استفاده از چند فرمول ساده فراوانی داده ها با قانون بنفورد آنالیز شده است،

توجه به موضوع تالار موسسه هوشیار ممیز مراجع زیر جهت مطالعه و آشنایی با کاربردهای آن در حسابرسی و حسابداری معرفی می‌گردند.

SAS 99: Detecting Fraud Using Benford’s Law and Preventing Computer Benford's Law and Accounting Fraud Detection I've Got Your Number - Journal of Accountancy Understanding and Applying Benford’s Law in saca.org Benford's law in topcaats.com Benford's law in fraud-magazine.com Fraud Detection with Benfords Law نمونه ای کامل از تفسیر نتایج حاصل از قانون بنفورد Benford's law in Wikipedia Benford's law in mathworld.wolfram بحث آزاد انجمن فیزیک ایران در رابطه با قانون بنفورد که به کاربرد آن در حسابرسی اشاره دارد نمونه‌ای از دیگر کاربردهای قانون بنفورد

[/font][/size]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 19 فروردین 1393

[size=6][color=green][color=darkred]سلام گفتم برای کامل کردن مطالب فوق سه مورد هم من بگم:

  1. از این قانون در اکثر افزونه‌هایی که برای کمک به حسابرسان در نرم افزار اکسل ایجاد شده است از جمله TopCAATs Toolbar و... استفاده شده و موسسات حسابرسی بزرگی مثل PWC و ... نیز از این قانون استفاده می‌کنند.

  2. انتشارات Wiley در رابطه با کاربرد این قانون در حسابداری کتابی تحت عنوان Benford's Law: Applications for Forensic Accounting, Auditing, and Fraud Detection دارد که توسط Mark Nigrini, Joseph T. Wells نوشته شده و در سال 2012 منتشر شده است.

  3. در کتاب Using Benford's Law to Detect Fraud که یکی از مناسب ترین کتابها برای فهم مفاهیم پایه حسابداری و حسابداری است به کاربردهای این قانون در حسابداری و حسابرسی پرداخته شده است.

منم موافق هستم کاش شکلک داشت [/color][/color][/size]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 20 فروردین 1393

سلام

ممنون هستم که پاسخ دادید مطالب شما کنجکاوترم کرد یک سری اطلاعات هم در رابطه با تاریخچه این این قانون و نحوه کشف آن توسط بنفورد در مجله آفتاب آورده شده

تا پیش از سال ۱۹۹۶ هیچ کس نتوانست علت قانون بنفورد را به درستی توضیح دهد. سرانجام در سال ۱۹۹۶ ریاضیدانی به نام تئودور هیل (T. Hill) ثابت کرد که این قانون در سراسر جهان و حتی در دیگر دستگاه های شمارش مثل مبنای ۸ نیز صدق می کند. امروزه این قانون در حسابرسی های قانونی به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که اگر حساب ها با قانون بنفورد مطابقت نداشته باشند به این معنی خواهد بود که حساب ها و اعداد به احتمال فراوان جعلی هستند.

link

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 26 فروردین 1393

[right]از روزی که این تاپیک رو مطالعه کردم به فکر استفاده از این قانون در کارهام افتادم ولی تا حالا موفق نشدم البته ظاهراً نحوه استفاده از قانون را بدرستی درک نکردم.

برای همین دنبال مطالب آموزشی مناسبی هستم اگه سراغ دارید لطفا تاپیک رو کامل کنید.

اگه به صورت case study باشه خیلی بهتره

متاسفانه بیششتر مطالب موجود فقط به بیان روش و قانون بنفورد پرداختن و مثال مناسبی ارائه نکردن

مثلاً[/right] [url=http://www.svtuition.org/2012/09/benford-law-in-auditing.html][left]?How to Use Benford Law in Auditing [/url][/left]

گرفتین من دنبال کاربردی کردن این قانون هستم حالا برنگردید بگید این قانون تو خارج کاربردی شده، اینجا چی اصلاً کسی از این قانون در حسابرسیهایی که انجام داده استفاده کرده؟

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 27 فروردین 1393

این سوال منم هست کسی از این قانون استفاده کرده؟

یعنی کاربرگی تهیه کرده که در اون از این قانون برای تحلیل و بررسی استفاده شده باشه

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 28 فروردین 1393

تا جايي كه من ميدونم استفاده ازقانون بنفوردبيشتر به كمك نرم افزارهاي حسابرسي به كمك كامپيوتر مثل acl و idea امكان پذيره چون استفاده از نرم افزارهاي مذكور زياد متداول نيست بعيد ميدونم از اين قانون در ايران زياد استفاده شده باشه

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 30 فروردین 1393

[font=b kamran][size=9] عدم رواج نرم افزارهایی مثل acl و idea و ... برای این است که کاربردهای این نرم افزارها و روشهای مورد استفاده در آنها برای حسابرسان شناخته شده نیست.

در حال حاضر نرم افزار اکسل شناخته شده ترین و کاربردی ترین نرم افزار حسابرسان فعال در جامعه است ولی از این نرم افزار چه استفاده‌هایی میشود؟

متاسفانه مرجع مناسبی برای مطالعه و یادگیری این تکنیکها موجود نیست، یا من سراغ ندارم و ظاهرا در دست رس نبودن این گونه اطلاعات باعث گردیده از این روشها در حسابرسی کمتر استفاده شود، قبول دارم کتب حسابداری و حسابرسی که نسبتهای مالی و ... را فهرست کرده باشند زیاد است اما در رابطه با تحلیل نسبتها و بررسی نتایج حاصل از آنها و ... از نظر آموزشی ضعف داریم. [/font][/size]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 31 فروردین 1393

[font=tahoma][size=6] با سلام

به نظر من وچود ده‌ها مقاله و تحقیق در رابطه با این قانون چه در مسائل مالی و چه در مسائل غیر مالی به زبان فارسی نشان می‌دهد این قانون به قدر کافی در میان مدیران، حسابرسان، جامعه شناسان و سایر مشاغل شناخته شده است و استفاده از آن به صورت محدود رواج دارد به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. فصل نامه دانش حسابرسی سال يازدهم/ شماره 45 / زمستان 9 با موضوع شناسايي مديريت آرايشي سود با استفاده از قانون بنفورد

  2. نشریه پژوهشهای مدیریت در ایران مربوط به دوره 17 / شماره 1 / بهار 1392 تحت عنوان بررسی قانون بنفورد در بورس اوراق بهادار تهران

  3. نشریه حسابرس شماره 63 اسفند 91 تحت عنوان قانون بنفورد و کاربرد آن در حسابرسی

و...

ضمن اینکه برای نحوه استفاده و کاربرد این قانون میتوان نمونه‌های متعددی بیان کرد از جمله: برخی شرکتهای تولید مواد غذایی که برای حسابداری محصولات خود از روش خورده فروشی یا فروش زنجیره‌ای استفاده میکنند و محصولات شرکت توسط بازاریابان متعدد انجام میگردد، در برخی موارد بازریابان جهت کسب پورسانت فروش بیشتر با متصدیان فروشگاه‌ها در خصوص شرایط فروش توافقاتی غیر از چارچوب تعیین شده توسط شرکت میکنند که برای شرکت طبعات نامطلوبی از جمله نابابی محصول و ... را به همراه دارد. میتوان از قانون بنفورد برای تعیین احتمال وجود تقلب و شناسایی فروشهای کاذب اسستفاده کرد.

[/font][/size]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 02 اردیبهشت 1393

یه مقاله جالب در مورد این قانون و کاربرد آن در حسابرسی توسظ William M. Goodman تحت عنوان Reality Checks for a Distributional Assumption: The Case of “Benford’s Law”

LINK

من این قانون رو تو کارهام کاربردی میکنم این --- اینم نشون *

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 09 اردیبهشت 1393

[font=tahoma][size=6] [left]Mark Nigrini, Ph.D[/left] Mark Nigrini, Ph.D[center][/center]

دکتر Mark Nigrini مدرک حسابدار رسمی خود را از انجمن حسابداران رسمی آفریقای جنوبی اخذ کرد و درحال حاضر از میدران ارشد KPMG شعبه شهر New York می‌باشد و در طول دوران فعالیت شغلی خود مشاور مالی و پروژه های پیشگیری از تقلب را در شرکتها و سازمانهایی همچون Procter & Gamble، Burger King ، American Airlines، AvalonBay Communities، CaseWare IDEA رهبری نمود است.

وی با انجام تحقیقات گستر در رابطه با تقلب در سیستم مالی و روشهای شناسایی و مقابله با آن اقدم به نگارش کتابها و مقالات بسیار در این ضمینه نموده است از جمله کتابهای (Forensic Analytics (Wiley, 2011 و (Benford's Law (Wiley, 2012 که در آنها به شرح روشهای آمالری خصوصا قانون بنفورد که حسابرسان، بازرسان و سایر تحلیلکران مالی و غیر مالی جهت شناسایی ناهنجاری ها در داده های جدول بندی شده مورد استفاده قرار می‌دهند پرداخته است.

دکتر Mark Nigrini در پروتال شخصی خود اقدام ارائه کاربرگهایی به نام DATAS 2009 for Excel 2007/2010 جهت تحلیل و شناسایی ناهنجاری ها در داده های جدول بندی شده به قیمت 39$ نموده است که میتوانید با مراجه به صفحه زیر در خصوص آن مطالعه نمایید.

[left]Benford's Law Excel 2007/2010 software[/left] سعی دارم از روی این کاربرگها یک نمونه اولیه تهیه کنم اگر کسی مایل به همکاری است لطفا اعلام کند.

Benford's Law[center][/center]

[/font][/size]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 28 اردیبهشت 1393

[quote]مهدی خدمتی: حسابرس رسمی سیستمهای اطلاعاتی (CISA)

نرم‌افزاری مثل آیدیا این امکان را دارد که حسابرس با اجرای تکنیکی مبتنی بر قانون بن‌فورد (BENFORD’s LAW) به تحلیل رقمی اسناد مالی پرداخته و به‌سرعت سندهای مالی را که احتمال دستکاری‌شدن زیادی دارند، شناسایی نماید و از زمان اندکی که معمولاً حسابرسان دارند به بهترین شیوه در بررسی اسناد استفاده ببرد.[/quote]

به نام خداوند جان و خرد

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 27 آذر 1393

با سلام خدمت دوستان

قانون بنفورد سعی کردم داخل اکسل فرموله کنم تا برای نمونه گیری بر اساس این قانون راحتر بتونید اقدام کنید فقط تنها مورد مهم اینه که ستون اعداد بایستی در ستون خودش یعنی D کپی شود و فایل اکسل توزیع غیر نرمال مشخص میکنه و جلوش مینویسه نمونه انتخابی این نمونه گیری بر اساس مبلغ و توزیع غیر نرمال

دانلود فایل اکسل قانون بنفورد

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.