قالب بندی حانه هاي مایکروسافت اکسل

-1
admin این مطلب رو نوشت. 03 تیر 1393

سلام منابع آموزشی زیر با هدف آشنا نمودن خوانندگان تالار با قالب بندی سلولهای اکسل معرفی میگردند. منبع آموزشي 1 منبع آموزشي 2 منبع آموزشي 3 1 مطالعه و بررسي اطلاعات درون يك صفحات گسترده خام و قالب بندي (آرايش) نشده براي عموم خوانندگان مشكل است حال آنكه قالب بندي سلولها باعث مي‌شود اطلاعات ارائه شده از نظر بصري جذاب تر باشند و از همه مهمتر مطالعه و درك آن به مراتب ساده تر خواهد بود. در نرم افزار MS. Excel براي قالب بندي و آرايش اطلاعات و جدولها، پنجره Format Cells طراحی گردیده است که بیشتر ابزارهای مورد نیاز برای قالب بندی سلولها را در خود دارد.

براي استفاده از ابزار Format Cells كافيست راست کلیک کرده عبارت راست کلیک کرده را بفشارید. كليدهاي تركيبي ‍Ctrl+1 را بفشاريد (توجه داشته باشید که كليد 1 در بخش Typewriter Key مند نظر است، براي درك آرايش كيبردها [post=2198]این پست[/post] را مطالعه نمایید) و يا اينكه مسير زير (براي نرم افزار MS. Excel 2007 يا ورژنهاي بالاتر) را طي نماييد. [left]Home Ribbon \ Format \ Format Cells[/left] Format Cells البته مسيرهاي ديگري نیزهست كه در آينده گفته خواهند شد. درصورت استفاده از كليد تركيبي Ctrl+1 و يا رفتن به مسير بالا پنجره اصلي ابزار Format Cells باز خواهد شد كه در آن شش زبانه به ترتيب با نامهاي Number - Alignment - ّFont - Border - ّFill - Protection به چشم مي‌آيد.

Format Cells What we do? میخواهیم چه کاری انجام دهیم؟ در این پست قالب‌بندی عددی سلولها number formatting Cells با توجه به الگوهای از پیش تعریف شده و سفارشی خواهیم پرداخت. برای نیل به این منظور ابتدا قالبهایی که به صورت از پیش تهیه شده و استاندارد در اختیار داریم را بررسی می‌کنیم و سپس اقدام به ایجاد قالبهای سفارشی خودمان خواهیم نمود.

همه می‌دانیم کاربرد اصلی نرم افزار اکسل کاربرروی داده‌های عددی است ولی در بیشتر وقتها نیازمند تغییر ظاهر اطلاعات عددی مندرج در کاربرگها هستم قالب‌بندی عددی سلولها number formatting Cells ابزاری است که این امکان را برای ما فراهم می‌کند در حقیقت این ابزار به کاربر این امکن را می‌دهد که شکل ظاهری یک عدد را بدون آنکه در ارزش عددی آن تغییری ایجاد کند تغییر دهد برای درک موضوع به تصویر زیر که نوار فرمول و سلول مرتبط با آن را نشان می‌دهد نگاه کنید: http://forum.hma.ir عدد نوشته شده در نوار فرمول با آنجه در صفحه گسترده نمایش داده شده منفاوت است. مزیت این ابزار چیست؟ با توجه به اینکه ارزش عددی آنجه در سلول مبوطه نوشته شده است حفظ گردیده کاربر قادر است از آن در محاسبات عددی خود استفاده کند. قالبهای عددی موجود در نرم افزار اکسل به اختصار به شرح زیر هستند:

General قالب پیش فرض يا عمومي است و اکسل در شرایطی که عدد درون سلول یک عدد 1 تا 11 رقمی و یا یک متن باشد از آن استفاده می‌کند در این قالب بندی اعداد بیش از 11 رقم به صورت علمی نمایش داده می‌شوند و حداکثر 6 عدد اعشار را در کاربرگ نمایش خواهد داد، توجه داشته باشيد كه نرم افزار اكسل درصورتي كه تشخيص دهد اطلاعات ورودي يكي از قالبهاي تعريف شده زير است به صورت هوشمند حالت قالب بندي را از General به آن حالت تغيير خواهد داد. Number قالب پیش فرض برای اعداد است، با انتخاب این قالب کاربر قادر خواهد بود اعداد را سه رقم سه رقم از هم جدا کرد تعداد ارقام اعشار را محدود کند و یا اعداد منفی را با رنگ قرمز از اعداد مثبت متمایز کند.

Currency این قالب همان قالب Number است که برای مقادیر پولی توسعه داده شده است و با استفاده از آن می‌توان علاوه‌بر ویژگیهای برشرده شده در قالب Number نوع ارزی مربوطه را نمایش می‌دهد.

Accounting اين قالب دقيقا مشابه با قالب Currency است با اين تفاوت كه اعداد را با توجه به تنظيمات انجام شده در بخش Regional Language گذينه Additional Settings زبانه Numbers قالب بندي مي‌كند، البته نحوه قراردادن علامت ريال، دلار، يورو و.. در اين حالت با حالت Currency تفاوتي به شرح تصوير زير دارد.

Hma.ir currency_accounting

Date اين قالب براي كار با داده ها و اطلاعات مرتبط با تاريخها ايجاد شده است و امكان انتخاب مكان جغرافيايي و نيز نوع تقويم در اين قسمت براي كاربر مهيا شده استف البته تقويم هجري شمسي در نرم افزار اكسل به صورت پيش فرض تعريف نشده است.

HMA.ir Data format

Time اين قالب براي كار با داده ها و اطلاعات مرتبط با زمانها ايجاد شده است و با استفاده از آن شما مي‌توانيد پس از انتخاب مكان جغرافيايي خود يكي از قالبهاي نمايش تعريف شده را برگذينيد.

Percentage با انتخاب اين قالب اطلاعات به صورت درصد بيان مي‌شوند.

Fraction با انتخاب اين قالب ميتوانيد اعداد كسري را به با يكي از مخارج از پيش تعريف شده بيان كنيد.

HMA.ir Fraction-Format

Scientific با استفاده از اين قالب قادر خواهيد بود هر عددي با هر تعداد رقم را به صورت يك عدد علمي نمايش دهيد.

Text با انتخاب اين قالب در واقع به اكسل دستور ميدهيد با اطلاعات مندرج در سلول مربوطه به صورت يك متن برخورد كند، توصيه مي‌شود سلولهايي را كه داراي كاراكترهاي حرفي هستند با اين قالب به نرم افزار اكسل بشناسانيد.

Special اين قالب براي نمايش اطلاعات محلي طراحي شده است و شما ميتوانيد با انتخاب اين قالب و تعيين محل جغرافيايي دلخواه درصورت وجود ارايش پيش فرض مثلا نحوه تفكيك كد پستي، شماره تلفنها و ... از آن براي قالب بندي اطلاعات خود استفاده كنيد، البته تعداد كمي از كشورها قالب بندي شماره هاي خود را به شركت ارائه نموده اند كه ايران نيز جزء آن كشورهاست.

Custom اين قالب حالت سفارشي است و كاربر با انتخاب آن قادر است با تبعيت از يك سري دستورالعملها و محدوديتها و با استفاده از امكاناتي كه در اين بخش در اختيار دارد اقدام به تعريف قالب دلخواه خود كند.

آخرین ویرایش 04 شهریور 1393

به نام خداوند جان و خرد

3 نظرات
1
admin این مطلب رو نوشت. 06 تیر 1393

سلام

من این لینکهایی که دادی رو میخونم ولی صبرم کمه ها

راستی با اینکه مطالب تالار کمه موارد مفیدش برای من یکی خیلی بوده

آخرین ویرایش 04 شهریور 1393

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 09 تیر 1393

سلام بخش 1 آموزش در ادامه مطالب پست اول درج گرديد

به نام خداوند جان و خرد

0
100557 این مطلب رو نوشت. 04 شهریور 1393

ها
اها
کزین اندیشه برتر نگزرد ;-)

آخرین ویرایش 04 شهریور 1393

samir karamkhani


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.