شرکتهای سهامی و قوانین مربوط به آنها

0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 20 اسفند 1393

سهامی شدن راه خوبی برای تامین سرمایه مورد نیاز یک شرکت است.مورد معامله قرار گرفتن اوراق بهادار شرکت به صورت عام در بازارهای سرمایه موجب جلب توجه محافل، جراید مالی و مردم به شرکت می شود. این مساله در صورتی که شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، اجازه می دهد پول مورد نیاز خود را بسیار آسانتر و ارزان تر تامین کند.این مزایا به بهای موشکافی و نظارت دقیق سهامداران، یعنی کسانی که انتظار دارند عملکرد خوب شرکت نظیر گذشته ادامه داشته باشد، به دست می آید.

نقل قول از Malcolm P. Appelbaum

امیر فرزانه فر

3 نظرات
0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 20 اسفند 1393

سلام

از دوستان و اساتید گرانقدر خواهش میکنم نظراتشون در مورد شرکتهای سهامی، قوانین مربوط به این دسته از شرکتها، مزایا و معایب این شرکتها و سایر موارد مرتبط با این شرکتها را در این صفحه بیان کنند.

امیر فرزانه فر

0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 20 اسفند 1393

طبق ماده 5 اصلاحیه قانون تجارت حداقل سرمایه شرکتهای سهامی عام از 5 میلیون ریال و سرمایه شرکتهای سهامی خاص از 1 میلیون ریال نباید کمتر باشد که طبق مواد 374 و 475 لایحه تجارت جدید مصوب 06/10/1390 مجلس شورای اسلامی حداقل سرمایه شرکتهای سهامی عام از 5 میلیارد ریال و سرمایه شرکتهای سهامی خاص از 5 میلیون ریال نباید کمتر باشد.

به راستی آیا تعیین این میزان حداقل سرمایه برای تاسیس شرکتهای سهامی مناسب و کافی است؟ با توجه به شرایط اقتصادی کشور اگر عملیات یک شرکت سهامی خاص به هر دلیل ممکن زیان ده شود آیا سرمایه 5 میلیون ریالی برای جبران این زیان کافی می باشد؟

امیر فرزانه فر

0
a.a این مطلب رو نوشت. 21 اسفند 1393

با عرض سلام

شرکتهای سهامی خاص شرکتهایی بازرگانی هستند هرچند موضوع فعالیت آنها غیر تجاری باشد و در این شرکتها مسئولیت سهامداران در مقابل اشخاص به نسبت تعداد سهامی که دارند محاسبه می گردد و خود شرکت نیز تا میزان سرمایه شرکت مسئول تعهدات خود می باشد، به عبارتی اعتبار شرکت علاوه بر پارامترهایی نظیر تخصص و نیروی انسانی براساس میزان سرمایه ایشان نیز ارزیابی می گردد زیرا طبق رویه بازار سرمایه میزان اعتبار گاهی مساوی است با میزان سرمایه نقدی یا غیرنقدی شرکت.

از مزایای شرکتهای سهامی میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. اعطای اعتبارات ویژه بانکها به شرکتهای سهامی از قبیل گشایش اعتبار، تسهیلات سرمایه در گردش و مشارکت مدنی، ضمانتنامه و غیره.
  2. تعیین هیئت مدیره توسط سهامداران شرکت.
  3. استمرار و موجودیت به دلیل جدایی مالکیت از مدیریت شرکت‌.
  4. محدودیت مسئولیت سهامداران به میزان سهام هر یک.
  5. تجمع سرمایه‌های کوچک جهت تشکیل شرکت سهامی.
  6. سهولت نقل و انتقال سهام شرکت.

البته هر یک از موارد فوق الذکر شامل توضیحات مفصلی بوده که در صورت لزوم ارائه خواهد شد.

علی آستانی

آخرین ویرایش 21 اسفند 1393


273 نفر از 954 عضو ما 1219 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.