سوال - شبیه ساز مونت کارلو

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 04 بهمن 1393

با سلام و خسته نباشی

شبیه ساز مونت کارلو چیه و چه کاربردی داخل حسابرسی داره ؟

ایا میشه با اکسل پیاده سازیش کرد ؟

هرکس در این زمینه اطلاعاتی داره به اشتراک بذاره - با تشکر

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

3 نظرات
1
100557 این مطلب رو نوشت. 05 بهمن 1393

سلام الگوریتم تصادفی به الگوریتمی گفته می‌شود که رفتارش نه تنها به اندازه ی ورودی بلکه همچنین با مقادیر تولید شده توسط یک مولد تصادفی تعیین می‌شود.بنابراین در این نوع الگوریتم فرض می کنیم ماشینی که در آن الگوریتم خود را پیاده سازی می کنیم باید قابلیت تولید کننده یاعداد تصادفی را داشته باشد برای درک نحوهٔ عملکرد الگوریتم‌های تصادفی این صفحه را مطالعه کنید
تا آنجایی که یادم هست روش مونت کارلو Monte Carlo method مشهور است یک روش آماری مبتنی بر نظریه احتمال است که در علوم مختلف از جمله علوم زیستی، فیزیک و ریاضی، اقتصاد است کاربرد دارد که به مانند بیشتر نظریه‌های احتمالات و آمار برای پیش بینی رویدادها در بازیهای شرط بندی توسط ریاضیدانها مطرح شد که با توجه به نتایج دقیق و قابل اتکان آن به سرعت در دیگر علوم از جمله علوم اقتصادی مورد استفاده قرارگرفت.

در حسابرسی در خیلی از موارد خصوص مباحث مرتبط با ریسک بر اساس این روش اقدام به نمونه گیری از یک پایگاه داده همگن شده می‌نمایند، البته برای در برخی از تحلیلها برای تعیین ارزش سرمایه، خطر سرمایه گذاری و .. نیز کاربرد دارد. این روش به تفصیل در کتاب Microsoft Excel Data Analysis and Business Modeling تحت عنوان Monte Carlo Simulation مطرح شده است که مطالعه آن واقعا مفید است متاسفانه به علت حجم بالای فایل PDF کتاب قادر به آپلود آن نیستم اما فکر نمیکنم یافتن آن در اینترنت کار مشکلی باشد. (اعتراف کنم چون زبانم خیلی خوب نیست موفق به درک کامل موضواعت مطرح شده در این کتاب نشدم و ارائه خلاصه ای از آن نیز برایم مقدور نیست و توصیه میکنم اگر مسلط به مباحث تحلیل آماری و آنالیز عددی و اقتصادی نیستید و یا منبع فارسی مناسبی در اختیار ندارید و از سطح زبان خوبی برخوردار نیستید دنبال دانلود این کتاب نروید)
Microsoft Excel Data Analysis and Business Modeling

ضمن اینکه برای اشنایی با این روش توصیه می‌کنم صفحات زیر را مطالعه نمایید:
Introduction to Monte Carlo simulation در این صفحه فایل اکسل خوبی برای استفاده قرارداده شده است.
Monte Carlo Simulation to Your Spreadsheet Models

البته باید متذکر شوم با توجه به برداشت من از مثالها و متن کتاب روش مونت کارلو یک روش مشخص و فرموله نیست و به نظر میرسد روشهای متعددی در مباحث آمار و احتمال تحت عنوان روشهای مونت کارلو مطرح گردیده است که تعیین یک دنباله عددی کاملا تصادفی اما منظم یکی از شایع ترین آنها است اما با استفاده از تکنیکهای این روش به محاسبه ارزش اقتصادی، ریسک و بازده سرمایه گذاری و ... نیز پرداخته شده است.

در خصوص استفاده از توابع اکسل برای محاسبه نمونه به این روش و شبیه سازی پایگاه داده7ها نیازمند یک پایگاه داده همگن بزرگ و گشترده هستید که راستش را بخواهید برای من تاکنون موضوعیت نداشته است منظورم از یک پایگاه داده همگن مثلا اطلاعات فروش یک شرکت پخش سراسری در کل کشور است که دارای خریداران متعدد (مثلا 1000 نفر) با محصولات متعدد (بیشاز 100 قلم کالا) و گردش کار قابل توجه است مثلا حسابرسی شرکت پخش پاک یا میهن و یا انبارهای فروشگاه رفاه نیازمند چنین روش آماری باشند.

ضمن اینکه دوست عزیز اگر به یادگیری این نظریه آماری و نظریه های مشابه آن علاقه دارید توصیه میکنم در مورد فرکتال Fractal در علوم کامپیوتری و نظریه آشوب در جامعه شناسی و علوم زیستی مطالعه مختصری داشته باشید شک ندارم برایتان جالب خواهد بود.

آخرین ویرایش 05 بهمن 1393

samir karamkhani

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 05 بهمن 1393

ممنون بابت راهنماييتون عالي بود

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

0
100557 این مطلب رو نوشت. 05 بهمن 1393

سلام

خواهش میکنم، در یکی از آدرسهایی که دادم یک فایل اکسل برای این روش تهیه شده است، مطاله میکنم اگه وفق به فهم آن شدم در ادامه خواهم آورد.

ضمن اینکه اگر خودتان در این خصوص مطالعه ای داشته اید ممنون میشوم توضیح دهید.

آخرین ویرایش 05 بهمن 1393

samir karamkhani


272 نفر از 981 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.