حسابرسی مبتنی بر ریسک - نشریه 150

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 08 دسامبر 2014

با عرض سلام خدمت تمام دوستان این فایل حاصل 2 روز تلاش برای تهیه فایلی اکسلی برای محاسبه ریسک حسابرسی و برنامه ریزی پروژه (نمودار گانت) تنها کاریکه شما باید انجام بدید add-in اول دانلود و نصب کنید و سپس اقدام به اجرای فایل اکسل ریسک نمایید از دوستان خواهشمند در صورت وجود ایرادات مطلع کنند تا فایل بهتر و تکمیل تر بشه بر روی فایل هیچ گونه رمز گذاشته نشده تا شما دوستان با نحوه محاسبه ریسک اشنا شوید البته این بر اساس نشریه 150 سازمان حسابرسی درست گردیده از دوستان دارای سابقه حسابرسی مبتنی بر ریسک هر گونه پیشنهاد برای ارزیابی بهتر ریسک استقبال می شود.

add-in

حسابرسی مبتنی بر ریسک

توضیحات : داشتن اطلات 3 سال مالی شرکت مورد رسیدگی شامل (ترازنامه-سود وزیان-یادداشت بهای تمام شده)-ارزیابی کنترل داخلی (چک لیست ) در کل تمام سلولهایی که به رنگ آبی هستند با یستی پر گردد و دیگر سلول به وسیله فرمول پر میشود ///

هزینه استفاده از فایل "صلوات بر محمد و آل محمد"

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

3 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 09 دسامبر 2014

سلام
فایل اکسل خوبی تهیه کردید متاسفانه موفق نشدم با نشریه 150 تطبیق بدهم که در آخر هفته قطعا این تطبیق خواهم داد و اما خلاقیت شما در استفاده از تمپلیت Gantt project planner خیلی جالب و خلاقانه بود البته پیشنهاد میکنم در کاربرگ برنامه ریزی پروژه تغییراتی به شرح زیر انجام بدهید:
1. تعداد فعالیتها را بیشتر و برخی از فعالیتها را نیز به زیر فعالیتهای لازم بشکنید زیرا مثلا چکلیستها خود چند دسته و نوع هستند و لزوما یک شخص همه انها را انجام نم‌دهد. اگر تمایلی به نمایش فعالیتهای فرعی ندارید میتوانید با subtotal آنها را دسته بندی کنید.
2. برای برنامه ریز پروژه به سه طیف رنگ نیاز دارید یکی برای پیش بینی بودجه، یکی برای نمایش زمانی که رسیدگی کننده صرف کسب شواهد کرده و یکی برای زمانی که بررسی کننده صرف بررسی کار انجام شده میکند.
3. مدت زمان برنامه را نیز به نظرم بهتر است بیش از 120 روز بگیرید. زیرا بنا به توصیه دستور العمل ریسک "نشریه 150" آزمونهای کنترل و بررسی چرخه‌ها حدودا سه ماه قبل از اتمام سال مالی انجام بشود بهتر است، و مسلما زمان مورد نیاز برای حسابرسی یک شرکت بزرگ بیش از 2 ماه است لذا دست کم به 4 ماه نیاز برنامه ریزی نیاز خواهیم داشت.

در خصوص سایر کاربرگها نیز به نظر من خود را محدود به شکل و اطلاعات مندرج در نشریه 150 نکنید و با افزودن اطلاعات دیگرکاربرگهای بررسی تحلیلی جامع تری تهیه کنید مثلا میتوانید صورتهای مالی را به صورت هم مقیاس و همگن شده نمایش دهید همچنین به نظرم اگر از نمونه قالب طبقه بندی شده صورتهای مالی مندرج در بورس اوراق بهادار و سامانه کدال استفاده کنید و اطلاعات 5 سال مالی را استخراج کنید نسبتهای مالی چند سال را خواهید داشت که قابلیت مقایسه را افزایش خواهد داد.

به عنوان آخرین پیشنهاد فکر میکنم اگر در کاربرگهایتان فضایی کافی برای درج نقطه نظرات حسابرس در نظر بگیرید.

samir karamkhani

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 10 دسامبر 2014

ممنون پیشنهاد های خوبی بود ولی نظرتون درباره صورتهای مالی هم مقیاس خیلی جالب بود اگه بتونم یه اکسل تهیه کنم که صورتهای مالی شرکت مورد رسیدگی با روند بازار و دیگر شرکت هم مقیاس بررسی کنه و بتونه یه براوردی به جز دستورالعمل از ریسک حسابرسی انجام بده.

ولی کار های حسابرسی که داخل موسسه مون انجام میشه بیشترن زمانش 2 هفته است بخاطر همین بیشتر 31 روز نگذاشتم//

بعد از (تموم شدن دانشگاه) روی اکسل کار میکنم تا اتوماتیک موارد برنامه ریزی پروژه از روی تایم شیت بچه ها پر بشه و بودجه ایش هم بر مبنای سطح اهمیت و مبلغ قرارداد حسابرسی و ریسک عدم کشف براورد بشه البته روی ازمون محتوا داخل اکسل دارم کار میکنم ولی به دلیل سابقه کم کاری مبنامو دستورالعمل حسابداران رسمی قرار دادم شاید برم زبان برنامه نویسی یاد بگریم و اونا رو برنامه کنم چون با اکسل یه کم مشکل و کد نویسی زیاد میشه و اکسل هنگ میکنه //

آخرین ویرایش 10 دسامبر 2014

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

0
100557 این مطلب رو نوشت. 11 دسامبر 2014

سلام

استفاده از حسابرسی مبتنی بر ریسک محدود به کارهای بزرگ نیست اما به نظر برای یادگیری روش مندرج در نشریه 150 نیاز به یک شرکت بزرگ دارید که از سیستم کنترل داخلی منسجم استفاده کند تا بتوانید آن را با استفاده از آزمونهای کنترل محک بزنید.

در مورد کارهای کوچک با بودجه زمانی و نیروی انسانی محدود معمولا روش تشریح شده در نشریه 150 مفید نیست و بهتر است از روشهای برآورد رسیک و شناخت واحد مورد رسیدگی با اتکا به قضاوت حرفه‌ای و آزمونهای محتوا و از همه مهمتر بررسی تحلیلی استفاده شود.

به نظر من حسابرسی مبتنی بر ریسک یعنی شناخت واحد مورد رسیدگی، تفکر و تهیه برنامه حسابرسی مناسب برای برخورد با خطراتی که ممکن است حسابرس را تحدید کند به عبارت دیگر یعنی کاوش هوشمندانه اطلاعات و شواهد حسابداری و حسابرسی برای اتخاذ تصمیم. در یک شرکت بزرگ ممکن است آزمون محتوا به تنهایی نیازهای حسابرس در کسب شواهد کافی و مناسب تامین نکند و نیاز به اجرای آزمون کنترلها باشد دریک شرکت دیگر ....

samir karamkhani

263 نفر از 683 عضو ما 1162 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.