حسابرسان از دو وجه با فناوري اطلاعات سروكار دارند

2
سيد علي این مطلب رو نوشت. 08 دی 1393

حسابرسان از دو وجه با فناوری اطلاعات سروکار دارند؛ یکی اینکه فناوری اطلاعات را در محیط کسب‌وکار حسابرسی به‌کارگیرند و دیگری آنکه به مشتریان در استفاده مؤثر از فناوری اطلاعات، خدمات مشاوره‌ای عرضه کنند. به‌این ترتیب، آنان ناگزیرند با کارکردهای فناوری اطلاعات در محیط کسب‌وکار حسابرسی و محیط کسب‌وکار مشتری، هردو، به‌خوبی آشنا باشند. حرفه حسابرسی چگونه ممکن است به این ویژگی دست پیدا کند؟ به رویکرد انجمن حسابداران رسمی امریکا (AICPA) نگاهی کوتاه بیندازیم. انجمن حسابداران رسمی امریکا برای اعطای مدرک حسابداری رسمی به متقاضیان، دانش و شایستگی آنان را در چهار حوزه حسابداری، حسابرسی، مقررات مالیاتی و تجاری، و مفاهیم و محیط کسب‌وکار می‌آزماید. در حوزه مفاهیم و محیط کسب‌وکار انجمن یادشده از متقاضیان انتظار دارد در زمینه ارتباطات و سیستمهای اطلاعاتی در مباحث زیر دانش و شایستگیِ کافی داشته باشند: • ارزیابی نیازهای سازمانی به اطلاعات، • طراحی سیستم و مباحث مرتبط، • امنیت، • اینترنت و آثار آن بر کسب‌وکار، • انواع سیستمهای اطلاعاتی و ریسکهای فناوری، و • برون‌رفتِ از حوادث و تداوم کسب‌وکار. انجمن یادشده افزون بر این، به اعضای خود مدرک متخصص رسمی فناوری اطلاعات (CITP) عرضه می‌کند. این مدرک با این هدف طراحی شده که حسابداران رسمی با دریافت آموزش و تجربه تکمیلی بتوانند به‌صورتی یگانه ضمن ایجاد ارتباط بین فناوری و کسب‌وکار، الزامات حرفه‌ای را در زمینه گرایشهای نوپدید، ریسک فناوری اطلاعات و اطمینان‌بخشی به آن، راه‌حلهای کسب‌وکار، تحلیلگری اطلاعات، امنیت، و حریم اطلاعات پاسخ دهند. مدرک متخصص رسمی فناوری اطلاعات حوزه‌های زیر را پوشش می‌دهد: • ارزیابی ریسک، • ملاحظات مربوط به تقلب، • کنترل داخلی و کنترل عمومی فناوری اطلاعات، • ارزیابی، آزمون و گزارشدهی، و • مدیریت اطلاعات و هوشمندی تجاری. توجه بیشترِ مراجع حرفه‌ای ایران به ارتقای شایستگی‌های اعضا و استفاده از تجربه‌های جهانی انجمنهای حرفه‌ای در زمینه فناوری اطلاعات، به پیشرفت و گسترش حرفه حسابرسی کشور کمک خواهد کرد.

آخرین ویرایش 08 دی 1393

3 نظرات
1
100557 این مطلب رو نوشت. 05 بهمن 1393

سلام
nformation technology in accounting
متاسفانه در جوامع حسابداری و حسابرسی کشور ما به مباحث مربوط به به من آوری اطلاعات بهای لازم داده نشده است برای همین در این زمینه پیشرفت منابی نداشته‌ایم و قدمهایی نیز که برداشته شده است توسط شرکتهای نرم افزاری تهیه کننده نرم افزارهای حسابداری، اتوماسیونف دبیرخانه و ... برداشته شده است حسابداران ما نیز در ان خصوص دانش کافی را ندارند البته مشکل از نبود منابع اطلاعاتی کافی و مناسب است به عنوان مثال در خصوص کوبیت و کوزو تنها چند کتاب مناسب هست که به علت عدم استقبال که ناشی از نا آگاهی شاغلین حرفه‌ای بوده تنها توسط برخی اساتید و تشکل دانشگاهی مطالعه شده است و به نظر میرسد برای اجرایی کردن آن راهی دراز در پیش رو داریم اما شخصا امیدوارم روزی در ایران نیز شاهد تدریس فن آوری اطلاعات در حسابداری و حسابرسی باشیم
cobit&coso&pcaob&sox
ضمن اینکه به نظر من اینکه در حسابرسی مبتنی بر ریسک، حسابرسی سیستم اطلاعات مدیریت و حسابداری، حسابداری دادگاهی و تقلم و حسابرسی ان، حسابرسی عملکرد مدیریت و عملیات و ... ضعف اجرایی داریم ناشی از شناخت ناکافی ما در این حوزه فن آوری اطلاعات است.

samir karamkhani

1
diba.golestani این مطلب رو نوشت. 05 بهمن 1393

یعنی من حسابدار یا حسابرس باید کامپیوتر بخونم که در محیط کامپیوتری کارکنم؟

دکترها مهندسها و و و بقیه کامپیوتر خوندن؟ یا اموزش میبینن؟

به نظر من کار باید به اهلش سپرده شده باشه

0
100557 این مطلب رو نوشت. 05 اسفند 1393

سلام

دقیقا کار را باید به اهلش سپرد، مشکل اینجاست که در شرکتهای ایرانی کار دست اهلش نیست برای همین فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از پرریسک ترین جنبه‌های کار حسابرسی در ایران است که متاسفانه خیلی به آن پرداخته نمی‌شود.

لازم نیست کامپیوتر خوانده باشید باید مستنداتی گرد آوری کنید که از عملکرد صحیح و سالم محیط کامپیوتری اطمینان معقول کسب کنید.

البته خوشبختانه در ایران مشکل عمده و با اهمیت انقدر زیاد است که ریسک فناوری اطلاعات در حال حاضر در اولویت خطر حسابرسان نیست.

samir karamkhani


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.