پیشنهاداتی برای داشتن یک فروم بهتر (حتما یک بار مطالعه بفرمایید)

0
va.b این مطلب رو نوشت. 08 آبان 1393

تذکر: موارد مطروحه در این تاپیک جنبه امری ندارند و فقط پیشنهادات دوستانه می باشند، اگر برای شما آزردگی خاطر ایجاد کردند، پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

حتما شما هم در بازدیدهای مکرر خود از فروم های مختلف، قوانینی را دیده اید که یک کاربر باید در فعالیت و ارائه پست های خود به آن ها توجه کند. اما من در اینجا مواردی را به طور دوستانه پیشنهاد می کنم که فکر می کنم رعایت آن ها ما را در داشتن یک فروم بهتر یاری خواهد رساند:

1- قبل از فعالیت ترجیحا با یوزر خود Log In کنید.

2- از ارسال پست های پشت سر هم در کمتر از یک ساعت و در یک تاپیک خودداری کنید (ترجیحا پست قبلی خود را ویرایش کنید).

3- از ایجاد تاپیک های که می دانید پست نخواهند خورد و تنها یک موضوع جزئی را اطلاع رسانی می کنند، خودداری کنید.

4- از Copy & Paste کردن متون از وبسایت های دیگر، مخصوصا از منابع انگلیسی جدا خودداری کنید. متونی که ارزش Copy کردن از منابع خارجی را دارا می باشند، حتما ارزش ترجمه کردن را نیز دارا هستند. و اینکه برخی از بازدیدکنندگان ما قابلیت درک کامل یا نسبی از خواندن متون انگلیسی را دارا نمی باشند، پس برای آن ها احترام قائل بوده و متن ترجمه شده را با آن ها به اشتراک بگذارید.

5- به صندوق پست شخصی خود توجه کنید، و اگر کار شخصی با یکی از اعضا دارید، حتما آن را در قالب پیام شخصی ارسال کنید و آن را در یک تاپیک مطرح نفرمایید.

6- در ایجاد یک گفتگوی جدید، حتما به گروهی که در آن تاپیک ایجاد می کنید توجه کنید و مثلا موضوعات حسابرسی را در گروه کامپیوتر و اینترنت مطرح نفرمایید.

7- از گزینه Voting که با علامت جهت به بالا و پایین در کنار یک پست مطرح می شود استفاده کنید، این ویژگی ها برای ابراز تشکر یا عدم رضایت از یک پست می باشد، صرفا یک پست تشکر ارسال نکنید.

8- حتما برای یوزر خود نام مشخص قرار دهید و ترجیحا از کدپرسنلی استفاده نکنید.

لطفا در اجرای این موارد کوشا باشید. و اگر درباره پست بنده انتقاد یا پیشنهادی دارید، حتما آن را مطرح کنید.

آخرین ویرایش 09 آبان 1393

9 نظرات
1
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 09 آبان 1393

با سلام خدمت شما

تقریباً با موارد بالا موافقم ولی نه در تمامی موارد؛ مثلاً بنده تاپیک ایجاد میکنم با عنوان " مسایل مهم روز دنیا " که تاپیکی جهت اطلاع رسانی است و مسلماً از جانب سایرین پست نخواهد داشت، من هم چنین انتظاری ندارم. شما می فرمایید که چنین تاپیکی که جهت اطلاع رسانی است نباید ایجاد گردد؟! چراکه نه؟

یا اینکه می فرمایید از Copy-Past کردن مطالب از وب سایت های دیگر " جداً خودداری نمایید " ؟! یا اینکه مخصوصاً از منابع انگلیسی!

اولاً که Copy-Past کردن با ذکر منبع هیچ مشکلی ندارد. بروید تحقیق کنید؛ این روش در همه جای این کره خاکی مرسوم است.

اینکه متون انگلیسی است؛ خب ببخشید اولاً بنده وقت ترجمه ندارم، دوماً فرض بر این است که استفاده کنندگان از اطلاعات این تاپیک و سایر مطالب انگلیسی، دانش کافی برای درک مطالب را دارند. اگر هم با زبان انگلیسی آشنایی کافی نداشته باشند با Copy-Paste کردن متون در Google Translate به هدف خود خواهند رسید. بله، قصد ما بی احترامی به دیگران نمی تواند باشد.

در خصوص چند تاپیک یکی از کاربران به بنده اعتراض نمود، که آنها را حذف کردم. ما که مشکلی نداریم.

در آخر باید بگویم برای تدوین اصول استفاده از یک فروم، همینطوری نمی توان قانون گذاشت چرا که باعث ایجاد محدودیت های بی مورد برای کاربران می گردد و به عدم مشارکت منجر خواهد شد. همچنین پیشنهاد می کنم از بکاربردن کلمات و جملات امری " جداً خودداری نمایید " پرهیز نمایید.

با تشکر

آخرین ویرایش 09 آبان 1393

مجید چراغی

0
va.b این مطلب رو نوشت. 09 آبان 1393

خیلی ممنون آقای چراغی بابت مطالعه نمودنتان، اگر به اول پست توجه فرموده باشید، ذکر کردم که اینها فقط پیشنهادات بنده است، نه قوانین فروم، چون من خود را ذیصلاح قانون گذاری نمی دانم، و استفاده بنده از عبارات "جدا خودداری فرمائید" تنها برای نشان دادن اهمیت موضوع می باشد و هیچگونه جنبه امری بودن ندارد.

تاپیکی مثل مسائل روز دنیا، ویژگی های پست نخوردن و مسائل جزئی را دارا نمی باشد و منظور من هم به این تاپیک نبود.

در رابطه با Copy & Paste چیزی که به نظرم بیشتر مرسوم است، این است که عنوان خبر حداقل در حد یک خط ترجمه شود (که با توجه به توانایی های شما فکر نمی کنم زمان زیادی از شما بگیرد). و سپس لینک خبر ضمیمه شود تا دیگران بتوانند در صورت علاقه به آدرس اصلی مراجعه کنند. به خاطر دارم، در یکی از صحبت هایی که با آقای کرم خانی داشتم، ایشان هم اعتقاد داشتند که Copy & Paste کردن نباید به صورت گسترده در فروم باشد.

در رابطه اینکه فرمودید چند تاپیک را به خاطر تذکر دیگران حذف نمودید هم باید از شما تشکر کنم، چون آدم منطقی هستید و مطمئنم شما هم به داشتن فروم با محتوای بهتر علاقمند هستید.

درآخر مجددا ذکر می کنم که این ها فقط پیشنهادات دوستانه بنده هست و من هم عضو کوچکی از این فروم هستم که صلاح دانستم یک سری مسائل را چون قبلا به آن ها پرداخته نشده است ذکر کنم.

1
100557 این مطلب رو نوشت. 09 آبان 1393

سلام

با وضع قوانین و مقررات در تالار موافق هستم اما به زمان بیشتری نیاز داریم و باید از خودمان شروع کنیم.

اولا با Copy & Paste کردن مخالف هستم، چون Copy & Paste منابع ایرانی خصوصا کل یک متن بدون و یا با ذکر منبع باعث شده تشخیص منبع اصلی از منبع غیر اصلی دشوار شود مثلا کافی است یک مطلب را در google جستجو کنید نتیجه چه خواهد بود؟ بدبختانه 10 صفحه اول همگی یک متن دارد که خدا میداند کدامشان اول نوشته شده است به همین روش یک موضوع را به یک زبان دیگر انجام دهید نتیچه چه خواهد بود 10 صفحه با 100 متن مختلف که از زوایای مختلف به موضوع شما پرداخته‌شده است امیدوارم روزی حین جستجوی مطالب فارسی نیز چنین نتایجی حاصل شود؛ اما با Copy & Paste از منابع غیر فارسی برخی مطالب خصوصا در دسته بندی هایی مثل مسائل روز دنیا مخالفتی نداشته و موافق نیز هستم البته شخصا دوست دارم بخشی از مطلب نقل کرده و خواننده را به منبع اصلی سوق دهم چراکه ممکن است با ترجمه نامناسب خواننده از هدفی که نویسنده داشته دور شود هرچند با شما موافق هستم و پیشنهاد می‌کنم اگر قادر هستیم هدف نویسنده را به درستی به زبان فارسی به خواننده منتقل نماییم سعی کنیم درک خود ار از آن مطلب را به فارسی نوشته و آدرس منبع را نیز برای مطالعه بیشتر در دسترس خواننده .قراردهیم. البته قبول دارم تقریبا همه دوستان مشغله کاری و غیر کاری زیادی دارند اما به زودی میشود با حضور کم اما گذیده در پیشبرد تالار مشارکت داشت.

در بسیار از تالارهای پویا و فعال بین المللی دسته بندی‌هایی هست که در آن به بیان مطالب چند جمله‌ای و اخبار کوتاه پرداخته شده است و برایم جالب بوده و هست چه اشکال دارد ما نیز چنین دسته بندی‌هایی داشته باشیم مثلا دسته بندی‌ای با عنوان عکس و مکس که هر تاپیکش یک عکس جالب بحث برانگیز باشد یا یک دسته بندی‌ داشته باشیم که هر تاپیک آن به یک اتفاق تازه در تالار بورس اوراق بهادار پرداخته باشد البته فعلا پتانسیل لازم برای این کار را نداریم و اگر شروع کنیم به Copy & Paste ختم می‌شود. به عنوان مثال در این پست این رویه را بکار بردم

دست آخر اینکه قبلاهم دوستانی مثل اقای احمدزاده خواهش کرده بودند به ارزش کلمات توجه شود البته منظورم این نیست که جملات را کتابی بنویسیم! اما به نظرم ضروری است به پیامی که خواننده از خواندن مطلب دریافت خواهد کرد و همواره به این نکته توجه نماییم تالار موسسه یک فضای اختصاصی برای کارکنان نیست و مخاطب عام دارد.

دست آخر اینکه به نظرم دادن امتیاز مثبت و منفی بدون اظهار نظر مطلب و پیام لازم را به خواننده منتقل نمی‌کند، بیایید سعی کنیم اگر امتیاز مثبت و یا منفی می‌دهیم در آن مباحثه نیز شرکت کرده و نظر خود را بیان کنیم.

آخرین ویرایش 09 آبان 1393

samir karamkhani

1
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 09 آبان 1393

آقای بهرامی بنده نیز نگفتم که منظور شما من هستم و یا تاپیک مسایل مهم روز دنیا؛ اگر توجه بفرمایید نوشته ام " مثلاً " ...

همچنین در پاراگراف آخر هم هیچ کجا منظور شما نیستی؛ اگر مجدد مطالعه بفرمایید متوجه خواهید شد. ولی درخصوص قسمت Bold شده منظور بنده دقیقاً موارد پیشنهادی شما بود.

برخی از اعضاء کامنت می گذارند و بعد که بازخورد کلماتشان را می بینند، زیر بار نمی روند. بیایید با یکدیگر صادق باشیم.

من تاپیک " بسم الله " را حذف کردم نه به این خاطر که غیر مرتبط بود چراکه ما در بخش عمومی قرار است موارد غیر مرتبط را عنوان کنیم؛

جناب آقای کرمخانی چند روز پیش بنده با مشورت با یکی از همکاران تصمیم گرفتیم همین عکس و مکس را تحت عنوان " گالری همکاران " ایجاد کنیم که حتما ملاحظه فرمودید. من خودم انقد به نظرم این تاپیک جالب آمد که وقت گذاشتم و تصویر زیر را برای آن طراحی کردم. ولی امروز آن را حذف کردم چرا که به قول دوستان پست نمی خورد.

در آخر باید بگویم که قوانین این تالار مانند سایر فضاهای مجازی باید به هنگام ثبت نام کاربر به اطلاع وی برسد. همچنین همانطور که در پست قبل ذکر کردم، در تدوین قوانین تالار بسیار باید زمان گذاشت و بر هر یک از کلمات و بازخورد آنها متمرکز شد.

آخرین ویرایش 09 آبان 1393

مجید چراغی

0
va.b این مطلب رو نوشت. 09 آبان 1393

اتفاقا بنده از اینکه فرمودید تاپیک گالری را حذف کردید، ناراحت شدم. نظر بنده مربوط به تاپیک های آتی بود و بس. بنده پیشنهاد کردم تاپیکی که حاوی موضوعی کم اهمیت بوده و میدانید پست نخواهد خورد را در صورت صلاح ایجاد نکنید، طرف صحبت بنده خدای ناکرده شما نبودید. اتفاقا تاپیک گالری یکی از واجبات فروم است و از وقتی که برای ایجاد این تاپیک و طراحی عکس زیبای ذیل پستتان، گذاشتید ممنونم. من از شما درخواست دارم که در صورت امکان تاپیک گالری و همچنین "بسم الله" که مقتضی این ایام است را دوباره ایجاد کنید و با پست های زیبایتان کارهای منعطف و خلاقانه ای را که پیش گرفته اید، ادامه دهید.

0
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 10 آبان 1393

سلام

من با عمده مطالب عنوان شده موافقم ولی به نظر من Copy & Paste کردن از منابع معتبر هیچ ایرادی نداشته و باعث نشر علم میشود، و اگر مقالات معتبر دنیارو هم مطالعه بفرمایید تمامیشان برخی مطالبشان Copy & Paste می باشد با رفرنس مناسب.همچنین اگر تاپیک محدود به اطلاعات شخصی افراد بشود هیچگونه بار علمی نخواهد داشت.

تاپیکهایی هم که اطلاع رسانی میکنند بسیار مناسب هستند هرچند که شرکت کننده ای نداشته باشد.به عقیده من عنوان برخی مطالب به زبان انگلیسی باعث ترغیب به یادگیری دوستانی میشود که به این زبان آشنایی نداشته.ضمنا تاپیک گالری همکاران ایده بسیار مناسبی بوده و از آقای چراغی خواهش میکنم بار دیگر آن را ایجاد کنند.

امیر فرزانه فر

0
va.b این مطلب رو نوشت. 10 آبان 1393

با سلام خدمت شما آقای فرزانه فر،

در رابطه با Copy & Paste در مقالات علمی باید خدمت شما عرض کنم که تا آنجایی که علم اندک بنده کفایت می کند، فکر کنم در قسمت تحریر پیشینه تحقیق و ادبیات موضوع فرد پژوهشگر باید ضمن مطالعه تحقیق، درک خود را به طور خلاصه و همراه با ذکر منبع در قسمت های مذکور ذکر کند و اینکه صرفا نوشته ای Copy & Paste شود، فکر می کنم که از بعد ساختار مقاله نویسی جایز نیست.

اما در رابطه با اینکه Copy & Paste در فروم اجرا شود یا نه، بنده نظر خود را به طور دوستانه خدمت شما پیشنهاد کردم، و همچنین پیشنهاد می کنم که موضوع Copy & Paste را در قوانین فروم های دیگر هم جستجو بفرمایید. در صورتی که صلاح دانستید اینکار جایز و مناسب است، بنده مجددا هیچگونه اصراری در اینباره نخواهم کرد. در ضمن از فعالیت شما و آقای چراغی هم متشکرم و منتظر پست های آتیتان هستم.

1
Amir Farzanefar این مطلب رو نوشت. 10 آبان 1393

با سلام خدمت شما همکار گرامی

آقای بهرامی

آیا شما تمام علمتان را از طریق پژوهش و تجربه بدست آوردید؟ آیا تمامی اطلاعاتی که در فروم میگذارید از خودتان است؟ اگر پاسخ شما مثبت است که حق با شماست و Copy & Paste صحیح نمی باشد و اگر علمتان را از طریق مطالعه بدست آوردید می بایست منبع آن را نیز ذکر کنید.

آیا به نظر شما اگر فروم به علم محدود من و شما ختم شود، کارایی و جذابیت خواهد داشت؟

آخرین ویرایش 10 آبان 1393

امیر فرزانه فر

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 10 آبان 1393

چون بحث تحقیق و مقاله شد لازم می دانم این نکته را یادآوری کنم که یک پژوهشگر حق ندارد ضمن مطالعه تحقیق، درک خود را به طور خلاصه و همراه با ذکر منبع در قسمت های مذکور بیان نماید.

به طوری که اگر قرار است در یک پژوهش از یک یا چند منبع دیگر مواردی ذکر گردد، باید عیناً همان مطلب درج شده در منبع آورده شود، چراکه ممکن است درک ما از مطلب آن منبع اشتباه یا چیز دیگری باشد که موجب گمراهی خواننده خواهد شد.

ضمن آنکه اگر منبع در ذیل مطلبی ذکر نگردد، گریبان نویسنده را خواهند گرفت و او مجرم شناخته خواهد شد؛ لذا مسولیت عدم درج ماخذ با خود شخص است. می تواند منبع را ذکر نکند، در این صورت تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. با این اوصاف مسولیت Copy-Paste نیز به عهده نویسنده است.

والسلام

آخرین ویرایش 10 آبان 1393

مجید چراغی


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.