تغییر نحوه نمایش عددی خانه ها

0
diba.golestani این مطلب رو نوشت. 12 بهمن 1393

کسی میتونه نحوه کار با این قسمت از اکسل رو توصیح بده

این خرچنگ قورباغه ها چیکار میکنن

آخرین ویرایش 12 بهمن 1393

9 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 17 بهمن 1393

سلام وقت به خیر

این خرچنگ قورباغه ها علائمی هستند که به واسطه آنها شما قادر خواهید بود متن درون سلولهای اکسل را فرمت کنید.

فرمت کردن یعنی تعیین نحوه نمایش متن و اعداد درون سلولهای اکسل البته در دیگر نرم افزارهای مشابه نیز همین معنی را میدهد.

راستش را بخواهید توضیح این بخش در یک پست نمی‌گنجد برای همین باید حوصله کنید و اجازه بدهید در چند پست توضیح بدهم البته اگر دوستان دیگر نیز مایل هستند خوشحال می‌توضیح این بخش پیش قدم شوند.

خوب به عنوان مقدمه باید عرض کنم شما همیشه و در تمام فایلهای اکسلی که تا کنون استفاده کرده7اید از این بخش استفاده کرده‌اید فقط از این مسیر به آن مراجعه نکرده‌اید چون در سالهای اخیر اکسل تغییرات ظاهری زیادی داشته و مسیرهای دسترسی کاربرپسندتر شده است.

اجازه بدهید در پست بعد بیشتر توضیح خواهم داد

samir karamkhani

1
a.a این مطلب رو نوشت. 17 بهمن 1393

با سلام

همونطور که از نام این گزینه (custom) بر میاد، جهت ارایه یه فرمت دلخواه به کاربر کمک میکنه تا اونطوری که میخواد فرمتشو واسه یک یا چندین سلول تعریف کند

. به طور نمونه اگه بخواد یه عدد منفی رو با رنگ قرمز و داخل پرانتز داشته باشه میتونه در قسمت مربوطه (red (00.0 تعریف کنه تا این مورد انجام شود.بازهم اگه مورد خاصی مد نظر دارید بفرمایید تا راهنمایی شود.

علی آستانی

1
100557 این مطلب رو نوشت. 19 بهمن 1393

سلام
ضمن تشکر از آقای استانی بابت درج مطلب مفیدشان در ادامه مطالبی باید عرض کنم اگر به تصویری که خودتان در صفحه قرارداده‌اید نگاه کنید خواهید دید این بخش در فرمتهای general، Number، currency، .... special به صورت پیش فرض با قابلیت تغییرات اندک دارد و در انتها custom Number Format را دارد که در آن شما قادر هستید Format دلخواهتان را تعریف کنید.
نرم افزار اکسل به گونه برنامه نویسی شده است که اطلاعاتی را که در سلولهای آن نوشته می‌شود را به دو دسته تقسیم میکند عدد یا متن برای همین برای فرمت کردن خانه‌ها در این نرم افزار قابلیت فرمت کردن متن و عدد به صورت مجزا به کاربر داده شده است منتها با یک شرط اگر در خانه‌ای کاراکترهای حرفی و عددی همزمان و در کنار هم نوشته شود اکسل کل کاراکترها را کاراکتر حرفی (متن) تشخیص می‌دهد یعنی اکز در خانه‌ای نوشته شود کرمخانی 557 اکسل کاراکترهای عددی 5 و 7 را نیز کاراکتر حرفی فرض میکند.
پس برای بیان این شرط اولیه را همواره به یاد داشته باشید علاوه بر آن اعداد خود به سه دسته بزرگتر از صفر، صفر و کوچکتر از صفر تقسیم شده‌اند برای همین اکسل این امکان را به شما داده است که برای هریک از چهار حالت ممکن فرمت مناسب تعریف نمایید. این چهار حالت را به ترتیب به شرح زیر هستند.

POSITIVE;NEGATIVE;ZERO;TEXT
متن;صفر;اعداد منفی;اعداد مثبت

به این ترتیب اگر بخواهید فرمت دلخواه خود را برای تمام چهار حالت ممکن تعریف نمایید باید ابتدا فرمت اعداد بزرگتر از صفر را تعریف کرده و پس از آن فرمت اعداد منفی و سپس فرمت صفر و نهایتا نحوه نمایش متن ها را تعریف کنید. برای تعریف این چهار فرمت تنها چند علامت در اختیار دارید (همان علامت هایی که خرچنگ قورباغه می نامید) که سعی خواهم کرد در ادامه ضمن معرفی نحوه فرمت کردن را با استفاده از آنها توضیح می دهم.

آخرین ویرایش 26 بهمن 1393

samir karamkhani

1
100557 این مطلب رو نوشت. 02 اسفند 1393

سلام
خوب تا اینجا متوجه شدیم که برای فرمت کردن یک متن در اکسل یک قالب با چهار حالت تعرف شده است ولی چگونه این چهار قالب را فرمت کنیم؟
ساده است با استفاده از خرچنگ قورباغه ها یا نشانهای @،#،$،%و...

به عنوان اولین نشان @ را معرفی کنیم این نشان در اکسل به معنای متن است یعنی داخل خانه‌ای که به صورت @ و یا @;@;@;@ فرمت شده باشد هرچه نوشته شده باشد خواه یک متن غیر عددی یا یک متن ترکیبی و یا یک فرمول ریاضی اکسل آن را متن "TEXT" فرض میکند و به همان صورت که نوشته شده است به کاربر نشان می‌دهد. (البته توجه داشته باشید که ممکن است کاراکترهای دیگری نیز باعث شوند متن نوشته شده درون یک خانه اکسل به صورت متن "TEXT" فرض شوند از جمله علامت & به تنهایی.

خرچنگ قورباغه بعدی که مایلم معرفی کنم __ هست که از دوتا Underline تشکیل شده است و باعث ایجاد یک فاصله از دیواره خانه‌های اکسل می‌گردد، خوب ساده مثلا خودتان تست کنی متن نوشته شده درون یک خانه را به صورت زیر فرمت کنید.

__#,###__;__(#,###)__;_0_;__@__

دقت داشته باشید که فقط دو تا _ "Underline " را کنار هم ابتدا و انتهای نحوه قالب بندی خود قراردهید.

اگر دقت کرده باشید حین معرفی نشان __ که از دوتا آندرلاین "Underline " تشکیل شده بود کاراکترهای @ و # را نیز بکار بردم درست حدث زدید از @ برای فرمت کردن قالب متنی و از # برای فرمت کردن اعداد استفاده شده است فرض کنید می‌خواهید اعداد نوشته شده درون یک خانه را به صورت سه رقم سه رقم از یکدیگر جدا کنید ضمن اینکه اعداد منفی درون پرانتز باشند و عدد صفر با دو خط تیره -- نشان داده شود که برای این کار فرمت زیر را پیشنهاد میکنم. البته از آنجایی که هرکه طاووس خواهد جور هندوستانش باید کشید زحمت تست و بررسی نتیجه با خودتان.

#,###;(#,###);"--";@


خوب ناگفته پیداست که از نشان , چه استفاده‌ای می‌شود. از این نشان برای تفکیک سه رقم سه رقم اعداد استفاده می‌شود البته این شایع ترین مورد استفاده آن است و کاربردهای دیگری نیز دازد. مثلا اگر در انتهای اعداد مثبت و یا منفی یک، دو و یا چند نشان نوشته شود به تعداد نشانها از سمت چپ به راست اعداد از چشم خواننده مخفی می‌شوند. برای مثال فرض کنید میخواهیم عدد 123,456,789 ریال را به صورت 123 میلیون بنویسیم برای این کار کافیست متن درون خانه را به صورت زیر فرمت کنیم.

#,###,,;(#,###,,);"--";@

به این ترتیب اعداد نوشته شده درون یک خانه به صورت میلیون ریال نوشته می‌شوند. ادامه مطالب را در پستهای بعد خواهید خواند.

آخرین ویرایش 02 اسفند 1393

samir karamkhani

1
100557 این مطلب رو نوشت. 03 اسفند 1393

سلام
فرض کنید میخواهید اعداد منفی با رنگ قرمز و اعداد مثبت با رنگ آبی نوشته شوند برای این منظور کافی است نام رنگ مورد نظرتان را درون یک [] نوشته و قالب فرمت مورد نظرتان به صروت زیر بگنجانید.

[Blue]#,###;[Red](#,###);0;@
البته به یادداشته بباشید که تعداد رنگهایی که به این صورت قادر به استفاده از آنها هستید بسار محدود است.

samir karamkhani

0
diba.golestani این مطلب رو نوشت. 04 اسفند 1393

سلام و تشکر

با خوندن این پستها برای اولین بار از این خرچنگ قورباغه ها استفاده کردم البته امیدوارم سایر علامتها و ترفندهای این قسمت رو توضیح بدید.

ویک سوال: وقتی از #,###,,;(#,###,,);"--";@ استفاده میکنم جمع اعداد رو اشتباه محاسبه میکنه؟

0
100557 این مطلب رو نوشت. 05 اسفند 1393

سلام

در خصوص سایر علائم و نشانها و کلا روشهای استفاده از این قسمت مطالب دیگری نیز هست که در ادامه همین پست درج خواهد شد البته امیدوارم دوستان دیگر نیز در تکمیل آن همکاری کنند.

در رابطه تفاوت جمع اعداد با انچه به چشم می‌آید، شما با استفاده از این فرمت بندی تنها 6 رقم اول از سمت راست را از چشم خواننده مخفی نمودید ولی آن را حذف نکرده‌اید برای همین در جمع اعداد موثر هستند البته به نظر من این مشکل خاصی نیست ولی اگر مایل هستید که این مشکل در کاربرگتان برطرف شود راه حل ان استفاده از یک خصوصیت از پیش تعیین شده اکسل به نام Set precision as displayed است البته با توجه به اینکه موضوع این پست در این مورد نمی‌باشد لطفا در مورد آن در پست دیگری پیگری فرمایید.

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 16 اسفند 1393

سلام

در صورتی که بخواهید در یک خانه اکسل تاریخ را بنویسید کافی است فرمت خانه را به صورت زیر بنویسید تا مثلا تاریخ نوشته شده به صروت زیر باشد 1393/12/15

YYYY/MM/DD

samir karamkhani

0
100557 این مطلب رو نوشت. 16 اسفند 1393

برای نمایش ساعت نیز از حروف بزرگ HH برای ساعات، MM برای دقیقه و SS برای ثانیه اسفاده میشود. فقط توجه داشته باشید در صورت تعریف این فرمت باید ساعت مربوطه را به صورت ساعت:دقیقه:ثانیه بنویسید مثلا 11:51:00

HH:MM:SS

samir karamkhani


272 نفر از 990 عضو ما 1217 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.