تعریف یک تیبل به عنوان header در اکسل

0
diba.gool@yahoo.com این مطلب رو نوشت. 23 بهمن 1395

ببخشید شرکت ما یک جدول برای استهلاک دارد قبلا ردیفهای اول تا چهارم در header صفحه نشان داده میشد با توجه به تغییر نرخ و روش استهلاک (بخشنامه استهلاک قانون مالیاتهای مستقیم) جدول جدید ساختم ولی این هر کاری میکنم ردیفهای 1 تا 4 رو تو header تعریف کنم نمیشه میشه راهنماییم کنید؟

وقتی کپی و پیست میکنم فقط متن جدولها پیست میشه!!!

5 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 26 بهمن 1395

سلام
در رابطه با درج یک جدول "Tab'e" در قسمت بالای صفحه "header" گفتید که شما یک نمونه دارید!؟ من فکر نمیکنم این کار شدنی باشه احتمالا شما اشتباه می‌کنید و جدول شما احتمالا به یکی از سه روش زیر در بالای صفحه قرار گرفته است البته ممکن هست راه‌های دیگری نیز باشد که بنده از آن بی‌اطلاع هستم:
روش اول: تقسیم تعیین سطرهایی از جدولی که دارید به عنوان سربرگ "header" به این ترتیب سطرهای مربوطه در تمام صفحات بعدی به عنوان سربرگ درج خواهد شد. برای تعریف header در یک جدول مراحل زیر را دنبال کنید: من فرض میکنم شما اکسل خودتان را بازکرده‌اید و در sheet جدولتان هستید و مراحل را از آن به بعد شروع میکنم.
1. شطرهایی که میخواهید به عنوان سرتیر header باشند را انتخاب کنید سپس در بالای صفحه به تب Page Layout بروید و روی Print Titles کلیک کنید.

در صفحه بازشده که Page setup نام دارد ردیف سوم rows to repeat at top را انخاب کنید و روی فلش کنار کادر کلیک کنید در صفحه بازشده مثل سایر کادرهای محاوره اکسل با انتخاب سطرهای مورد نظر مقدار دهی کنید


خوب این روش اول برای اینکه تعریف header در اکسل بود البته راه‌های دیگری نیز هست که سعی میکنم بزودی توضیحاتی در خصوص آن روشها نیز ارائه کنم ولی پیشنهاد خودم همین روش اول هست.

samir karamkhani

0
diba.gool@yahoo.com این مطلب رو نوشت. 26 بهمن 1395

ممنون اره من اشتباه کرده بودم ببخشد. راه های دیگه ای هم داره؟

0
100557 این مطلب رو نوشت. 30 بهمن 1395

سلام
بله برای اینکه یک سطر همواره در بالای صفحه باقی بماند راه های دیگری نیز هست از جمله دو روش زیر البت در صورت استفاده از این روشها تنها در نرم افزار اکسل این سطرها بالای صفاحات دیده می‌شوند و در صورت چاپ تنها در صفحه اول خواهند آمد:
برای این منظور شما میتوانید از Freeze Panes استفاده کنید. با استفاده از Freeze Panes میتوانید تعدادی از سطرها یا ستونها و یا هردو را همزمان Freeze کنید و به این ترتیب مقادر Freeze شده همواره در محل قرارگری فعلی در صفحه باقی خواهند ماند و اصطلاحا سایر سطرها و ستونها در صورت Scroll کردن سطرها یا ستونها، سطرها یا ستونها به زیر سطرها و ستونهای Freeze شده می‌روند. برای Freeze کردن سطرها یا ستونها من فرض میکنم شما یک جدول مثل جدول زیر در اختیار دارید:
برای Freeze سطر اول آن کافی است طر اول را انتخاب "select" کنید سپس به تب View رفته روی Freeze Panes کلیک کنید تا منوی آبشاری آن باز شود.Freeze Top Row را انتخاب کنید.
Freeze Top Row
حال با اتفاده از ماوس یا صفحه کلید جدول خود را به سمت سطرهای پایین مرور کنید خوب به این ترتیب هنگام Scroll کردن صفحه روبه پایین سطر انتخاب شده شما همواره بالای صفحه خواهد ماند.
Freeze Top Row Result
همانظور که در تصویر اول مشخص است Freeze Panes سه حالت دارد که عبارت اند از :

 • Freeze First Column : که برای ثابت کردن سطر و ستون به صورت همزمان استفاده می‌شود.
 • Freeze Top Row : که برای ثابت کردن سطرهای بالای سطر انتخاب شده استفاده می‌شود.
 • Freeze First Column : که برای ثابت کردن ستونهای ماقبل ستون انتخاب شده استفاده می‌شود.

 • خوب ممکن است بخواهید سطرها و ستونهای Freeze شده را unfreeze کنید برا ی این کار نیز کافی است مسیر قبلی را رفته این منوی Freeze Panes را باز کنید و .... unfreeze را ابسته به نوع Freeze نتخاب شده قبلی unfreeze کنید
  Unfreeze Panes
  همان طور که گفتم این روش در صورتی که قصد دارید سطر یا ستونی را در تمام صفحات چاپی جدول به عنوان سر ستون یا سر سطر داشته باشید کاربرد ندارد.
  در رابطه با روش سوم نیز در پست بعدی توضیحاتی خواهم داد

  samir karamkhani

  0
  diba.gool@yahoo.com این مطلب رو نوشت. 30 بهمن 1395

  مرسی الان تست کردم این روش کار ادم رو حسابی راحت میکنه خصوصا وقتهایی که تعداد ستونها زیاده و اسم ستونها رو حفظ نیستیم

  0
  100557 این مطلب رو نوشت. 03 اسفند 1395

  سلام

  بله این روش کار ادم رو حسابی راحت میکنه خصوصا وقتهایی که تعداد ستونها زیاده و اسم ستونها رو حفظ نیستیم.

  split ابزار دیگری است که برای این منظور در اکسل در نظر گرفته شده است که به Freeze Panes شباهت زیادی دارد با این تفاوت که این باز شما با استفاده از تقسیم صفحه خود سطر و ستونهایی مشخصی را ثابت می‌کنید البته لزوما ثابت به معنای غیر قابل تغییر و جابجایی نیست شما با استفاده از این ابزار به صورت هم زمان میتوانید به چهار نقطه از صفحه گستررده اکسل دسترسی داشته باشید. و روی آن کار کنید خوب یکی از این کارها میتواند استفاده از یک بخش خاص به عنوان سر ستون یا سر سطر باشد البته این همه آنچه این ابزار در اختیارتان می‌گذارد نیست.

  خوب اگر موافق باشید با این برویم سراغ این ابزار، برای استفاده از این ابزار به تب View از روبان بالای صقحه بروید و روی ابزار یا دستور split کلیک کنید

  با کلیک روی این ابزار یا دستور صفحه شما به چهار قسمت تقسیم خواهد شد که شما قادر هستید با scroll "مرور" کردن هر نقاط دلخواه از صفحه بروید. مثلا اگر فایل اکسی مث فایل زیر داشته باشید.

  با کلیک کردن روی ابزار یا دستور split احتمالا صفحه شما به چهار بخش تقسیم خواهد شد مثل شکل زیر:

  اگر اندازه تقسیم بندی موزاییکی انجام شده توسط اکسل مورد پسندتان نیست نگران نباشد میتوانید با رفتن روی هریک از مرزها به دلخواه اندازه پنجره مربوطه را تغییر دهید.

   

  samir karamkhani


  272 نفر از 1039 عضو ما 1218 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.