Java جاوا جاوا زبان برنامه نویسی سمت سروری است که برای وبسایت های با مقیاس بزرگ که ترافیک بالایی دارند استفاده می شود.وب سایت های معتبری همچون آمازونAmazon و فروشگاه اپلApple App Store فریم ورک هایی برپایه جاوا دارند. یکی از دلایل محبوبیت نزد سایت های با ترافیک بالا و استفاده آنها از این زبان برنامه نویسی اینست که این زبان در آزمایش های اولیه از نظر سرعت از زبانهای دیگر سریع تر می باشد.این ویژگی باعث می شود تا نرم افزارهای کاربردی که بر روی سرور قرار دارند برای سایت های با مقیاس بزرگ سریع تر اجرا می شود.

Python پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و قدرتمند که تاکید خود را بر روی قابل خواندن بودن کدها گذاشته است.این برای توسعه دهندگان وب به این معنی است که آنها با خطوط کمتری از کدها نسبت به سایر زبان های محبوب سروکار دارند. پایتون این کار را از طریق یک کتابخانه بزرگ استاندارد انجام می دهد که این کتابخانه کدهای واقعی را کوتاه و ساده نگه می دارد.این کتابخانه فایلی است که کدهای عملگرای از پیش نوشته شده را شامل می شود، که توسط افراد جامعه برای تکامل پایتون ارائه شده است و می توان آن ها را دانلود کرد و زمانی که به آن ها نیاز است از این کتابخانه ها استفاده کرد.مانند جاوا، پایتون هم برای وب سرورهایی که حجم بالای ترافیک دارند طراحی می شود.Yahoo Maps یک نمونه از سایت هایی است که از پایتون استفاده می کند.

Ruby Ruby هم از نظری شبیه به پایتون است، از این جهت که این زبان هم برای تاکید بر کوتاهی، سادگی،انعطاف پذیری، سازگاری و مختصر بودن برنامه نویسی به وجود آمد. Ruby در زبان یا نحوه دستورزبان آن متفاوت است.در پایتون فقط یک راه درست برای نوشتن برنامه وجود دارد که بسیار سریع و کارآمد می باشد.اما در Ruby راه های مختلفی برای اهداف و کارهای یکسان وجود دارد که به یک نتیجه ختم می شوند و برخی از آن ها می توانند از بقیه سریع تر باشند. Ruby on Rails که نام کامل این زبان است یک فریم ورک بسیار رایج و متن باز است که به توسعه دهندگان وب این امکان را می دهد تا سایت هایی پویا، پرسرعت و کارآمد ایجاد کنند.این زبان هم مانند جاوا اغلب اوقات برای سرورهای وبی که حجم ترافیک زیادی دارند کاربرد دارد.توئیتر یکی از سایت هایی است که از Ruby بهره می برد.

C++ این زبان در سال ۱۹۷۹ توسط Bjarne Stroustrup گسترش داده شد و پس از مدتی تکمیل گشت و در سال ۱۹۸۳ تغییر نام داد.از آنجا که C++ یک زبان شئ گرا است، از ۴اصول شئ گرایی شامل پلی مورفیسم(چند ریختی)، کپسوله سازی، وراثت و پنهان کردن اطلاعات پیروی می کند. C++ از خیلی جهات شبیه به زبان C می باشد، یعنی در واقع شکل تکامل یافته C است.این زبان جزئیات تکنیکی زیادی دارد.برای یادگیری زبان C نباید در جزئیات آن غرق شد چرا که تعداد این جزئیات بسیار زیاد است و می تواند گیج کننده و ملال آور باشد و توصیه می شود بیشتر به مفاهیم زبان C++ توجه شود.

C# زبان پرکاربرد بعدی زبان محبوب C# می باشد.سی شارپ زبان برنامه نویسی چند الگویی می باشد.این زبان شامل انواع الگوهای ضروری، توابع، برنامه نویسی شئ گرا و جزء گرا منظم است. زبان C# زبانی چند منظوره است که برای نوشتن نرم افزارهایی با پلتفرم مایکروسافت و ویندوز به کار می رود.

jQuery خالق زبان jQuery یکی از توسعه دهندگان ابزارهای جاوا اسکریپت در مرورگر فایرفاکس است که جان رسیگ (John Resig ) نام دارد.این زبان در سال ۲۰۰۶ متولد شد. زبان جی کوئری یکی از محبوب ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت می باشد که حجم کمی هم دارد و در سال های اخیر طرفداران زیادی در برنامه نویسی سمت کاربر پیدا کرده است. زبان جی کوئری هم مانند بسیاری از زبان های دیگر رایگان می باشد.این زبان برای کنترل اجزای مختلف صفحات وب، توابع و افزونه و پلاگین های کاربردی و فراوانی را دارد.

ASP.NET این کلمه ایجاز شده عبارت Active Server Page به معنی صفحه فعال تحت سرور می باشد که برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ و تحت فریم ورک .NET توسط مایکروسافت معرفی شد.این زبان برای ساخت صفحات سایت و برنامه نویسی سمت سرور پا به عرصه گذاشت و توانست به یکی از قدرتمندترین زبان ها برای تولید اپلیکیشن های تحت وب تبدیل شود.اپلیکیشن ها و صفحاتی که با این زبان ایجاد می شوند در سرورهای ویندوز قابل اجرا می باشند.

Ajax Ajax مخفف عبارت “Asynchronous JavaScript and XML ” می باشد و به معنی “ترکیب نامتقارن XML و جاوا اسکریپت” می باشد و تلفظ آن به صورت “ای جکس” خوانده می شود.ذات صفحات وب و پروتوکول HTTP به این صورت است که زمانی که ما در حال وب گردی و بازکردن صفحات هستیم،به ازای هرکاری که انجام می دهیم و هر فعل و انفعال میان ما و وبسایت، کل صفحه از ابتدا بارگزاری می شود، اما ای جکس این اتفاق را با جهشی چشم گیر رو به رو کرده است.این تغییر از این قرار است که به وسیله ای جکس زمانی که در سایت کنش و واکنشی انجام می شود، از ابتدا کل صفحه بارگزاری نشده و فقط قسمتی که قرار است اطلاعات جدیدی را برای ما نمایش دهد تغییر می کند و باقی کارها در پشت صحنه سایت انجام می شود. برای مثال زمانی که شما در سایتی روی پخش فیلم کلیک می کنید، کل سایت از ابتدا سفید شده و دوباره بارگزاری می شود، اما با Ajax فقط بخشی که مربوط به پخش فیلم است تغییر می کند و دوباره بارگزاری میشود که بدیهی است سرعت وبسایت به شدت افزایش پیدا می کند. در واقع ای جکس را نمی توان یک زبان برنامه نویسی نامید بلکه یک متد و ترکیبی از جاوا اسکریپت و XML می باشد.برای مثال سرویس Google Map از این فناوری بهره گرفته است.
http://arvinkaren.com/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%D8%A7/