بهای تمام شده صادرات

0
amjadam این مطلب رو نوشت. 28 مهر 1393

با سلام سوالی داشتم در مورد بهای تمام شده مربوط به فروش صادرات . با توجه به معافیت مربوط به صادرات ، در اظهارنامه مالیاتی ان قسمت از سود مربوط به صادرات از مالیات معاف میشود.حال بهای تمام شده مربوط به صادرات چگونه محاسبه میشود ؟با توجه به متغیر بودن قیمتها طی 12 ماه از سال اگر مبلغ خریدهای دوره مربوط به صادرات کمتر یا بیشتر باشد میتوان با توجه به این موضوع اقدام کرد یا باید بهای تمام شده هر واحد محاسبه شده و از حاصلضرب تعداد صادرات در بهای هر واحد مبلغ بهای تمام شده ی آن را محاسبه نمود ؟ویا راه دیگری برای محاسبه آن وجود دارد؟ با تشکر

1 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 29 مهر 1393

سلام

به نظر من برای تعیین بهای تمام شده صادرات کافی است به پرونده حسابرسی مالی بخش بهای تمام شده کالای فروش رفته رجوع شود و اطلاعات مربوط به هزینه‌های مستقیم صادرات و هزینه‌های سربار تخصیص یافته را استخراج کرد.

در رابطه با هزینه‌های مستقیم نباید مشکلی وجود داشته باشد زیرا با استفاده از استانداردهای حسابداری مثلا مبانی روشهای اندازه گیری و نگهداری حسابهای مرتبط با موجودیها مشخص گردیده است و اگر در پرونده حسابرسی در این خصوص موردی با اهمیتی مشاهده نشده باشد به همان مبالغ و اطلاعات اکتفا می‌شود و نیازی به محاسبه مجدد نیست. البته توجه داشته باشد ممکن است بخشی از هزینه های تخصیص داده شده از سربار غیر قابل قبول تشخیص داده شده باشد که باید از بهای تمام شده محاسبه شده کسر گردد.

به نظر من مشکل اصلی در رابطه با هزینه‌های عمومی و اداری و ... است که طبق برنامه رسیدگی موسسه توصیه می‌شود ابتدا مبانی تسهیم هزینه تعریف گردیده بر اساس آن نسبت به تسهیم هزینه‌ها اقدام گردد (در این رابطه مطالعه بخشنامه شماره 10124/1376/232 مورخ 1384/05/29 نیز مفید خواهد بود) هرچند در عمل به علت نبود اطلاعات مرود نیاز بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها به بهای تمام شده کالای فروش رفته تخصیص داده می‌شود.

samir karamkhani


273 نفر از 954 عضو ما 1219 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.