با فایل اکسل رمزدار چه کنیم

2
100557 این مطلب رو نوشت. 28 آبان 1393

سلام
امیدوارم برای شما پیش نیامده باشد اما برای من و برخی از دوستان و همکاران بارها پیش آمده است برای بررسی و کنترل از طریق محاسبه مجدد و ... از صاحبکار درخواست اطلاعات نموده‌اند که صاحبکار با اکراه فراوان در نهایت یک فایل اکسل رمز دار را ارائه نموده است و به بهانهایی از جمله محرمانه بودن و ... تحت هیچ شرایطی حاضر به ارائه رمز آن نشده است.

در ادامه روشی آموزش داده خواهد شود که طی آن با انجام چند اقدام ساده رمز فایل مربوطه حذف خواهد گردید.


گام اول : خوب ما قصد داریم یک خرابکاری را راه بیندازیم پس توصیه میکنم یک کپی از فایل اکسل خود برای روز مبادا نگهدارید.

گام دوم: فایل اکسل مربوطه را بازکنید و کلید های ترکیبی ALT + F11 را بزنید تا وارد محیط ویژوال بیسیک بشوید.


گام سوم: برای درصورتی که فایل شما یک Module بسازید (البته این کلک بدون ایجاد Module نیز قابل اجراست اما نیازمند اسن است که در هر sheet بکار برده شود که زمان بر خواهد بود) برای ساخت یک Module در محیط ویژوال بیسیک روی Insert کلیک کرده سپس روی گذینه Module را کلیک کنید.


گام چهارم: با کلیک روی Module در مرحله قبل شما یک Module در پنجره سمت چپ با نام Module1 ایجاد کرده اید روی آن دوبار کلیک کنید تا بازشود.

در پنجره باز شده عبارت زیر را بنویسید (البته Copy و Paste به مراتب راحتتر است پس ... )


Sub PasswordBreaker()
  'Breaks worksheet password protection.

  Dim i As Integer, j As Integer, k As Integer
  Dim l As Integer, m As Integer, n As Integer
  Dim i1 As Integer, i2 As Integer, i3 As Integer
  Dim i4 As Integer, i5 As Integer, i6 As Integer
  On Error Resume Next
  For i = 65 To 66: For j = 65 To 66: For k = 65 To 66
  For l = 65 To 66: For m = 65 To 66: For i1 = 65 To 66
  For i2 = 65 To 66: For i3 = 65 To 66: For i4 = 65 To 66
  For i5 = 65 To 66: For i6 = 65 To 66: For n = 32 To 126
  ActiveSheet.Unprotect Chr(i) & Chr(j) & Chr(k) & _
    Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) & Chr(i3) & _
    Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n)
  If ActiveSheet.ProtectContents = False Then
    MsgBox "One usable password is " & Chr(i) & Chr(j) & _
      Chr(k) & Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) & _
      Chr(i3) & Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n)
     Exit Sub
  End If
  Next: Next: Next: Next: Next: Next
  Next: Next: Next: Next: Next: Next
End Sub


گام پنجم: برای اینکه دوستور شما درون فایل اکسل ثبت شود فایل خود را در محیط ویژوال بیسیک ذخیره کنید.


گام ششم: خوب کارما در محیط ویژوال بیسیک تمام شد و باید به محیط اکسل بازگردیم برای این کار در محیط ویژوال بیسیک روی ایکن اکسل کلیک کنید.


گام هفتم: اگر گام ششم را انجام داده اید اکنون فایل اکسل به عنوان اولین پنجره روبروی شماست. کافی است sheet رمزدار را بازکنید و کلیدهای ترکیبیALT + F8 را بزنید تا پنجره ماکرو "macro" بازشود حالا ماکروی PasswordBreaker را اجرا کنید برای اجرای ماکرو نیز کافی است روی کلید Run کلیک کنید.


گام هشتم: صبر داشته باشید و منتظر دریافت پیام زیر باشید


این پیام یعنی فایل شما دیگر رمز ندارد و میتوانید با خیال راحت با آن کارکنید.
البته توقع نداشته باشید این روش در یک چشم به هم زدن فایل شما را کرک کند و برای نیل به مقصود باید صبر داشته باشید تا ماکرو کارش را انجام دهد.


توجه داشته باشید که این پیام در خانه A1 نوشته میشود و شما باید خانه A1 را به صورت دستی اصلاح کنید. منبع 1 منبع 2

آخرین ویرایش 02 مرداد 1394

samir karamkhani

4 نظرات
0
100557 این مطلب رو نوشت. 29 آبان 1393

سلام

یک نکته یادم رفت از انجایی که این کلک در ورژن Office 2010 کشف شد استفاده از آن در Office 2013 توصیه نمیشود

آخرین ویرایش 02 مرداد 1394

samir karamkhani

2
100557 این مطلب رو نوشت. 29 آبان 1393

سلام

به قول آقای شکری برای انجام کارها همواره راه حل بهتری هست.
روشی که در پست قبلی معرفی شد به درخواست یکی از دوستان در تالار درج گردید که متاسفانه در Office 2013 زمان زیادی لازم دارد که به همین جهت در بیشتر مواقع بیصبری وعجله کاربران باعث مییشود از رسیدن به نتیجه با این روش صرف نظر کنند. در این پست روش جدیدی برای حذف رمز فایهای Excel 2013 به کاربران پیشنهاد می‌گردد.


برای رفع پسورد فایل اکسل 2013 میتوانید فایل اکسل مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای ویرایشگر اکسل از جمله google docs و یا OpenOffice و یا Neo Office و یا امثال آنها بازکرده آن را از حالت Protected خارج کنید، زیرا سطح دسرسی کاربر و پروسه رمزنگاری نرم افزارها با سطح دسترسی کاربر و پروسه رمزنگاری در نرم افزار MS Excel 2013 متفاوت است برای همین Unprotected (لغو شرایط حفاظت شده) کردن فایلهایی که با VBA در اکسل 2013 رمزنگاری شده‌اند با این نرم افزارها امکان پذیر است.برای آموزش از سرویس رایگان و آنلاین google docs استفاده کردم اما اگر مایل بودید میتوانید از نرم افزارهای مشابه با مجموعه MS Office مثل OpenOffice ویا سرویسهای آنلاین دیگر مثل Zoho و یا ThinkFree استفاده کنید که به نوبه خود تجربه خوبی خواهد بود، OpenOffice یکی از این نرم افزارها است که از سایت اصلی نرم افزار OpenOffice به صورت رایگان قابل دانلود است و با روشی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را میتوانید با کمی تغییرات که ناشی از ساختار نرم افزارهاست امتحان کنید (OpenOffice را به جهت کاربردهای خوبش به صورت نصب شده دارم و به همین روش موفق به حذف رمز فایل اکسل شدم اما اما راستش را بخواهید در دیگر نرم افزارها در حال حاضر در اختیار ندارم و این مورد (حذف رمز) را نیر در آنها آزمایش نکرده‌ام و ممکن است موثر نباشد).

توصیه میکنم برای Unprotected با استفاده از سرویس google docs نحوه استفاده از سرویس google drive را فرابگیرد که خوشبختانه قبلا توسط آقای بهرامی توضیح داده شده است، لطفا تاپیک آقای بهارمی را از اینجا مطالعه نمایید البته درصورت عدم تمایل به استفاده از سرویس google drive میتوانید فایل را برای خود میل کنید و از آن طریق و با استفاده از سرویس google docs مراحل زیر را انجام دهید.

و اما آموزش Unprotected کردن فایل اکیل برای اینکه فایل اکسل را از حالت Protected خارج کنیم ابتدا فایل خود را در سرویس google drive آپلود کنید و اقدامات زیر را انجام دهید. من یک فایل نمونه تحت عنوان sum-vlookup را در این سرویس آپلود کردم که sheet اول آن با نام Monthly sales رمزنگاری شده است. این فایل را میتوانید از اینجا بردارید.

اقدام اول:

پس از آپلود فایل مورد نظر روی آن کلیک کرده گذینه Open With و پس از آن Google Sheet را کلیک کنید و صبر کنید (بسته به حجم فایل شما ممکن است چنددقیقه زمان نیازداشته باشد عرض کردم صبر لازمه هرکاریست) تا Google Sheet فایل اکسل شما را باز کند.


این نمای فایل بازشده در این سرویس است

اقدام دوم:

صفحه باز شده همانند همه نرم افزارها دارای یک منو و یک نوار ابزار میباشد روی منوی Tools کلیک کنید و از منوی بازشده گذینه Protect Sheet را بزنید.

اقدام سوم:

با کلیک کردن روی این گذینه پنجره Protect Sheets and Ranges بازمیشود. روی کلید Done کلیک کنید و صبر کنید تا عملیات Loading به پایان برسد.

اقدام چهارم:

پس از اتمام عملیات Loading مجددا روی کلید Done کلیک کنید.

اقدام پنجم:

در گنجره Protect Sheets and Ranges روی کلید Edit کلیک کنید.

اقدام ششم:

روی آیکن سطل آشغال کلیک کنید.

اقدام هفتم:

با کلیک کردن روی آیکن سطل آشغال یک پیام جهت تایید عملیات به شما داده خواهد شد که با کلیک کردن روی کلید Remove موفق به پاک کردن رمز فایل اکسل خواهید شد.

اقدام هشتم:

خوب شما موفق به سوارکردن این کلیک شدید حال کافیست فایل مربوطه را بسته به میل و نیاز خود با رفتن به منوی File یا در google drive ذخیره کنید و یا با زدن Download در کامپیوتر خود ذخیره کنید. من برای اینکه فایل را در اختیار شما قراردهم آن را google drive ذخیره میکنم اما توصیه میکنم برای استفاده بعدی شما فایل خود را Download کنبد.


رمز فایل من پاک شد امیدوارم رمز فایل شما هم پاک شود

خواهشمند است در رابطه با آموزشهای درج شده در تالارگفتگوی موسسه موضوع و مشکل خود را درج نمایید چراکه ممکن است پرسش شما برای دیگران نیز جالب باشد.

کلک پاک کردن رمز فایل اکسل با استفاده از Google Sheet ناشی از خلاقیت کاربران تالار گفتگوی موسسه حسابرسی هوشیار ممیز است و از منابع فارسی و ... الگوبرداری نشده است و به احتمال بسیار زیاد این باگ به زودی توسط شرکتهای google و MS رفع خواهد شد.

آخرین ویرایش 29 آبان 1393

samir karamkhani

0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 21 آذر 1393

با عرض سلام

اینم یه فایل ماکرو جهت پاک کردن پسوورد درون اکسل دانلود

برای پسوورد بیرونی اکسل لینک

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

0
100557 این مطلب رو نوشت. 30 تیر 1397

سلام متاسفانه تصاویر آپلود شده به علت مرور زمان و استفاده از سرویسهای رایگان آپلود تصاویر حذف شده‌اند و از آنجایی که بالاخره بین گوگل و مایکروسافت توافقاتی به عمل آمد و از این به بعد روش توضیح داده شده برای بازکردن فایل اکسل رمزدار ترفند استفاده از google spreadsheets سودمند نخواهد بود در واقع هنگام بازکردن یک فایل رمز دار گوگل متوجه رمزنگاری انجام شده میگردد و پیام زیر را به کاربر ارسال میکند از آپلود تصاویر صرف نظر گردید.

Password protected files are not supported

آخرین ویرایش 17 مرداد 1397

samir karamkhani


272 نفر از 1039 عضو ما 1218 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.