Let's Be A Professional
حقیقت این است که بسیاری از مردم «حرفه‌‌ای بودن» را خیلی جدی نمی‌‌گیرند، چون در بسیاری از کارها و حرفه‌ها، کیفیتِ کمتر از خوب هم پذیرفته می‌‌شود. می‌توان با پاسخ دادن 85 درصد پرسشها در امتحان رانندگی قبول شد و گواهینامه هم گرفت. می‌‌توان یک کار را فقط انجام داد به تمیزی کار و به کیفیت آن توجه نکرد. در چنین شرایطی هنوز عده‌‌ای از مردم کار شما را قبول خواهند کرد. اما این رفتار یک فرد تازه کار و غیرحرفه‌‌ای است. حرفه‌‌ای‌ها درامد بیشتری دارند و موفقتر هستند. "هر کاری را که انجام می‌دهید مانند یک حرفه‌ای و با استانداردهای حرفه‌‌ای‌ها انجام دهید. اگر کارها را سَمبل می‌کنید، زندگی شما به بیهودگی منجر خواهد شد؛ چون در آن هیچ سازندگی واقعی وجود نداشته است و چیزی برای افتخار کردن به آن نخواهید داشت." "هیچگاه نگذارید درباره‌تان بگویند او یک انسان معمولی بود. بنابراین اولین درس زندگی را بیاموزید؛ فقط کسانی موفقیت را در هر زمینه‌‌ای که علاقه‌‌مند هستند می‌‌توانند به‌دست آورند که نگاهی حرفه‌‌ای داشته باشند و خود و مهارتهای خود را مانند یک حرفه‌‌ای تقویت کنند." (L. Ron Hubbard)
- یک حرفه‌‌ای همه زیروبم‌ها و جزئیات کار را می‌‌آموزد. اما یک آماتور هر جا که بتواند از آموختن فرایند کار صرف‌نظر می‌‌کند.
- یک حرفه‌‌ای هر چیزی را که نیاز است و می‌‌خواهد، با دقت کشف می‌‌کند. اما آماتور فقط می‌‌خواهد بداند دیگران چه می‌‌خواهند.
- یک حرفه‌‌ای محل کار خود را تمیز و مرتب نگه می‌‌دارد. ولی آماتور محل کاری شلوغ، درهم و نامرتب دارد.
- یک حرفه‌‌ای هوشیار است و می‌‌داند چه می‌‌خواهد اما آماتور گیج و بی‌‌هدف است.
-یک حرفه‌‌ای اجازه نمی‌‌دهد مشکلات پا برجا بمانند ولی آماتور مشکلات را نادیده می‌‌گیرد و آنها را مخفی می‌‌کند.
- یک حرفه‌‌ای سعی می‌‌کند کارهای مشکل را انجام دهد ولی آماتورها از زیر کارهای سخت شانه خالی می‌کنند.
- یک حرفه‌‌ای سعی می‌‌کند پروژه‌‌ای را که به او سپرده‌‌اند در کمترین زمان ممکن انجام دهد. اما آماتور با توده‌‌ای از کارهای ناتمامِ انباشته‌ شده درگیر است.
- یک حرفه‌‌ای خردمند و خوشبین است. اما آماتورها مضطرب و پریشانند.
- یک حرفه‌‌ای از احساسات مثبت مانند: شور و شوق، خوشرویی، محبت و قناعت بهره می‌‌گیرد. اما آماتور احساسات منفی مانند: عصبی بودن، کینه، تنفر، ترس و ضعف را به‌کار می‌‌گیرد.
- یک حرفه‌‌ای تا جایی‌‌که به آرمان خود برسد پایداری می‌‌کند. اما آماتور با اولین شکستها عقب می‌نشیند.

- یک حرفه‌‌ای دستمزد بالا می‌‌گیرد. اما آماتور دستمزد ناکافی دریافت می‌‌کند و احساس می‌کند در حق او ظلم شده است.

آخرین ویرایش 08 آبان 1393

مجید چراغی