admin
 • admin
 • 50.8% (معمولی)
 • Administration شروع کننده موضوع
9 سال پیش
**چه عواملی بر استفاده حسابرسان از تکنیک های حسابرسی به کمک کامپیوتر تأثیر گذار است؟**
به منظور مواجه شدن با چالش پیشرفت سریع در تکنولوژی صاحبکار، استانداردهای حسابرسی بر استفاده ابزارها و تکنیک های حسابرسی به کمک رایانه(CAATs)* توسط حسابرسان واقف هستند.در حالیکه بکارگیری تکنولوژی در تجارت جهانی در طی دو دهه اخیر بصورت خارق العاده ای فزونی داشته است اما حسابرسان در پاسخ به انواع سوالات تجربی عقب مانده اند. این تکنیک ها و ابزارها به منظور استخراج و تجزیه و تحلیل داده های صاحبکار استفاده می شوند عمده مزایای آن رسیدگی و آزمون کامل به جای نمونه گیری یا انتخاب مبادلات نمونه براساس معیار ویژه به منظور کسب شواهد در خصوص اثربخشی کنترلها می باشد
همچنین پیشنهاد می شود که 4 عامل بر پذیرش آن توسط کاربر موثر هستند:
1- انتظارات کاربر در خصوص عملکرد سیستم
2- حس و ادارک کاربران در خصوص تلاش مورد نیاز برای بکارگیری سیستم جدید
3- آیا ادراک کاربران اهمیت ویژه ای برای ترغیب آنها جهت استفاده از سیستم دارد (همچون اثرات اجتماعی)
4- انتظارات کاربران راجع به وجود ساختار فنی و سازمانی برای بکارگیری سیستم پشتیبان

استانداردهای حسابرسی پیشنهاد می کنند که استفاده از کامپیوتر در امر حسابرسی به بهبود کارایی و اثربخشی می انجامد SAS.99

admin
 • admin
 • 50.8% (معمولی)
 • Administration شروع کننده موضوع
9 سال پیش
سلام

من اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم ولی به نظرم استفاده از این روش باعث افزایش دقت و همچنین بالارفتن سرعت حسابرسی می گردد.
admin
 • admin
 • 50.8% (معمولی)
 • Administration شروع کننده موضوع
9 سال پیش
**با سلام**


بنده هم تا حدودی از عوامل موثر بی اطلاعم ولی در حال ترجمه و تهیه مقاله ای در این زمینه هستم که انشالله منتشر خواهد شد."برای نایل شدن به پیشرفت های سریع در فناوری کاربر/مشتری (Client Technology)، استانداردهای حسابرسی، اصرار بر استفاده حسابرسان از ابزارها و تکنیک های حسابرسی مبتنی بر سیستم (CAATs) دارند. اگرچه تحقیقات اخیر انصافاً نشانگر حداقل استفاده از CAATs است.

بررسی استفاده حسابرسان از CAATs، جهت بسط میثاق توسعه کارایی و اثربخشی حسابرس است. داده های این تحقیق از 181 حسابرس از موسسات ملی، منطقه ای و محلی Big 4 کسب شده است. نتایج بیانگر این است که انتظارات از نتیجه، میزان فشار سازمانی و پشتیبانی از زیر ساخت های فنی، بر تمایل استفاده حسابرسان از CAATs موثر است."
What factor influence auditors' use of computer-assisted audit techniques? , James Bierstaker , Diane Janvrin , D.Jordan Lowe
admin
 • admin
 • 50.8% (معمولی)
 • Administration شروع کننده موضوع
9 سال پیش
با درود فراوان

به نظر من در حال حاضر " حسابرسان از کامپیوتر " استفاده می کنند . انواع و اقسام کاربرگ ها و گزارش هائی که حسابرسان از طریق نرم افزار اکسل تهیه می کنند، خود نوعی " استفاده از کامپیوتر " می باشد که در حسابرسی امروز مشهود تر از حسابرسی دیروز است . اما این کافی به نظر نمی رسد چرا که از طرفی " حسابرسی " به عنوان دانشی نو و در حال رشد نیازمند اتفاقات و تحولات بزرگ تر است و از طرفی " کامپیوتر " دارای قدرت و قابلیتی بس فرا تر از این می باشد .

اولین گام جهت نیل به موضوع مطرح شده فراهم نمودن زمینه های پیاده سازی آن می باشد. بالا بردن دانش استفاده از کامپیوتر در جامعه حسابداران و حسابرسان و نیز وجود نرم افزار هائی که دارای ساختار یکسان باشد از جمله آن است . بخشی از افراد حاضر در جامعه یاد شده در بند بالا به علت همگام نشدن با تکنولوژی روز از این دانش فاصله دارند . از سوی دیگر واحد های اقتصادی مختلف در حال حاضر از نرم افزارهای مالی متعدد و متنوعی استفاده می کنند که صرف نظر از کارائی آن دارای ساختار های متفاوتی می باشد و تهیه نرم افزار حسابرسی که قابلیت ارتباط با ( نفوذ در ) تمامی آن ها را داشته باشد یا انواع و اقسام نرم افزارهای حسابرسی اگر غیر ممکن نباشد غیر منطقی و به دور از رعایت اصل فزونی منافع بر مخارج می باشد .
لذا به نظر اینجانب علاوه برموارد یاد شده توسط جناب عالی ، این دو مورد اخیر ( که دارای ماهیتی ابزاری می باشد ) نیز اثر گذار می باشد .
با سپاس